Krejčovství

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 12. 2. 2014, 09:25; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Krejčovství je řemeslo, které se zabývá výrobou, opravami a úpravami šatstva, oblečení a oděvů. Muž, který vykonává toto povolání se nazývá krejčí. Žena, která se zabývá křejčovstvím, se nazývá buďto švadlena nebo také dámská krejčová (pokud pracuje pouze pro dámy). Krejčí, dámské krejčové a švadleny se zabývají zejména stříháním látek a šitím. Šití se dříve provádělo pouze ručně pomocí nůžek, jehly a nití, dnes obvykle pomocí šicích strojů.

S nástupem průmyslové výroby v 19. a 20. století toto řemeslo postupně upadalo s tím jak oděvní průmysl začal hromadně vyrábět konfekční zboží, nicméně nikdy zcela nezaniklo a přežilo do dnešních dob.

Řemeslo lze provozovat i amatérsky podomácku jako určitý druh specifického hobby.

Příbuzná řemesla a povolání

Krejčovské pomůcky, materiály a zařízení

Literatura

  • WINTER, Zikmund. Řemeslnictvo a živnosti 16. věku v Čechách : 1526-1620. Praha : Česká akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1909. Dostupné online. - kapitola Řemesla tkadliči (textilní) a oděvná.  
  • WAGENKNECHT, Josef. Krejčí v Praze od založení města až po dnešní doby. Svazek I.-III.. Praha : vl.n., 1932. První část dějin krejčovského řemesla v Praze věnovaná období od počátků Prahy do vydání prvních společných artikulí 3 pražských krejčovských cechů za Rudolfa II. v r. 1580.; Druhá a třetí část dějin pražských krejčí věnovaná období od r. 1580 do vyhlášení živnostenské svobody v r. 1848 a vývoji krejčovského řemesla od zrušení cechů do 30. let 20. stol.. Dostupné online.