Glina

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 17. 2. 2011, 06:39; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Glina je malé město ve středním Chorvatsku, ležící jihozápadně od Petrinji a Sisaku. Má 3116 obyvatel (samosprávná oblast 9868; údaje ze sčítání lidu 2001), z toho je 68,01 % Chorvatů, 28,66 % Srbů a 3,33 % ostatních. V obci je registrováno 4012 bytů.

Historie

Během druhé světové války bylo v noci z 29. na 30. srpna 1941 v ulicích a místním ortodoxním kostele povražděno kvůli "špinavému křesťanství"[1] téměř 2000 nevinných Srbů. Jediným, kdo přežil, byl Ljuban Jednak, který o této tragické události pojednává ve svém testamentu.[2] Tento zrůdný zločin proti lidskosti spáchalo chorvatské nacistické hnutí Ustaše.

Během jugoslávských válek byla Glina násilně součástí Republiky Srbská Krajina. Roku 1991 měla samosprávná oblast Glina 23040 obyvatel, z nichž byli 34,9% Chorvatů a 60,7% Srbů. Tento stav byl výsledkem cílevědomého dlouholetého stěhování Srbů do této lokality s cílem vytvoření tzv. "Velkého Srbska" (vydaná brožura). Glina se stala srbskou baštou v době jejich vyhlášení tzv. Krajiny, padly zde první výstřely vojenského konfliktu devadesátých let minulého století a v této lokalitě byl Srby provozován koncentrační tábor, kde byly vězněny osoby, hlásící se ke katolické či muslimské víře (jednalo se hlavně o Chorvaty). Věznění přineslo velké oběti na životech, zejména u těch vězněných, kde se nepodařilo včas či nebyla možnost je finančně vykoupit (podané svědecké výpovědi zachráněných). Srbové v této době zde systematicky zničili katolické kostely, po většině z nich zbyla pouze louka. Stejně tak se stalo přímo v Glině (viz oficiální webové stránky obce). Ušetřeny nebyly ani kapličky a mnohé chorvatské hroby.

Externí odkazy



Chybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.