Gibson Les Paul

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 20. 4. 2014, 10:10; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Les Paul je nejznámější model kytary vyráběný společností Gibson. S jejím návrhem ve 40. letech 20. stol. přišel kytarista Les Paul. Ten byl však zprvu Gibsonem odmítnut - bylo si na něj vzpomenuto až poté, co velká konkurence v podobě Lea Fendera začala vyrábět elektrické kytary s plným tělem - model Fender Esquire a později známější Fender Telecaster. Tenkrát udajně zazněla legendární věta: „Najděte toho chlápka, co má to koště se snímačema!“ - tak totiž bylo přezdíváno prvnímu prototypu jeho designu, jež nesl název "The Log". Kytary Les Paul zprvu příliš populárni nebyly (dokonce se ve své prvotní inkarnaci roku 1960 přestaly vyrábět) - svou slávu si vydobily až přibližně v polovině 60. let, kdy si je oblíbilo mnoho proslulých kytaristů (nejen) britské vlny blues 60. let, např. Peter Green, Eric Clapton, Mike Bloomfield, Jimmy Page, a v desetiletích následujících i velká spousta dalších, jako například Slash, Ace Frehley nebo Zakk Wylde. Nejčastější kombinace snímačů, jež se pro Les Pauly stala naprostým standardem, je HH (tzn. 2x humbucker - dvoucívkový elektromagnetický kytarový snímač), avšak první modely byly vybaveny snímači typu P-90 (Gibson varianta na klasický jednocívkový el.mag. snímač, typický pro kytary Fender). Snímače P90 jsou dodnes přítomny na některých modelech, které Gibson vyrábí (hlavně na Reissue modelech, tedy těch, které přisně imitují produkci Gibsonu z 50. let).

Gibson Les Paul je jedna z nejuniverzálnějších elektrických kytar. Kytaristy, jež ji používají, je možné najít všude napříč žánry. Nejtypičtější vizuální úpravou je tzv. „burst“ (typický přechod laku dvou barev, u nejž barva, jež je uprostřed, většinou formuje tvar kapky).

Stavba nástroje

Hlava kytary Les Paul, model Traditional
Detail potenciometrů a přepínače snímačů

Hlavním znakem kytary je bezpochyby její tvar. Jejími hlavními částmi jsou:

  • Pevná kobylka
  • Kytara má lepený krk (tzn. spoj není šroubovaný jako např. u kytar Fender)
  • Nejčastěji klenutá horní deska
  • Trojcestný přepínač snímačů (Treble - kobylkový snímač, Rhythm - krkový snímač, střed - oba)
  • Potenciometry - hlasitost a tónová clona pro každý snímač
  • Tělo je u původních a většiny Reissue modelů vždy masiv (spodní deska mahagon, horní javor), v minulosti se však originální LP vyráběly i z jiných dřevin jako např. lípa, javor, a v dnešní době je u většiny produkce prováděna redukce hmotnosti (buďto vyvrtávání děr, tzv. swiss cheese, nebo přímo komorování, tzv. chambering).
Jedna z mnoha domácích kopií Les Paulů

Zruční kytaristé si také velmi často vyrábějí své vlastní kytary (viz obrázek vpravo). Ačkoli je to poněkud dražší záležitost, většinu kytaristů láká to, že je výroba vlastní kytary originální a kytara je poté přesné dle jejich představ. V Československu byla velmi rozšířená kopie Les Paula, vyráběná pod názvem Jolana Diamant v Hořovicích[1].

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Gibson Les Paul
  1. http://www.jolana.cz/diamant-i/