DotA Allstars

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 9. 2. 2009, 00:16; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


DotA AllStars (zkratka Defense of the Ancients AllStars) je neoficiální mapa hry Warcraft 3 Ledový trůn (anglicky The Frozen Throne), která není technicky podporována společností Blizzard Entertainment. Jedná se o týmovou strategickou hru, která je určena hlavně pro týmy 3v3, 4v4 a 5v5, ojediněle také 2v2 nebo 1v1 (při 2v2 již není možné pokrýt dostatečně celou mapu a u 1v1 nelze mluvit o hře, jelikož základem je teamplay)

Hlavním úkolem hráčů mapy je proniknout do základny nepřátelského týmu, a tam zničit hlavní budovu, která je chráněna věžemi a jinými strukturami, jež je nutno zničit nejdříve, protože hlavní budova je do této chvíle „nezranitelná“, což má za úkol bránit předčasnému ukončování hry rebelujícími hráči (budovou je myšlen 3D objekt ve hře, který engine hry ho bere jako budovu). U Scourge je to Ledový trůn, u Sentinel Strom světa. Po zničení tohoto hlavního objektu okamžitě vyhrává strana, jež budovu zničila.

Hráč ovládá jednoho hrdinu, se kterým se probíjí dopředu, směrem k soupeřově základně, v čemž se mu snaží zabránit nepřátelské jednotky (creepové - rodí se automaticky v základně a nelze je ovládat - jejich jediným úkolem je bezhlavě útočit na soupeřovu základnu a dodávat peníze a zkušenosti hrdinům, kteří je zabijí - nepřátelským) a hrdinové, pomáhají mu spojenečtí hrdinové a jednotky. Každý hrdina je unikátní, má jiné schopnosti a jiná kouzla. Pro každého hrdinu je nejlepší různá kombinace předmětů. Žádný hrdina není nejlepší ani nejhorší, proti každému hrdinovi je nějaký, který je proti tomu druhému silný a v boji efektivní.

Hrdinové se dělí na tři základní skupiny:

  • Agility - obratnost
  • Strenght - síla
  • Inteligence - inteligence (mágové)

A dále na:

  • Range - útočník na dálku
  • Melee - útočník na blízko

Líší se také stylem hry v týmu, za který hrají a vykonávají různé specifické činnosti, které přísluší jejich typu:

  • Support - podpora. Tito hrdinové maji většinou nějakou schopnost, kterou mohou dobře pomoct carry hrdinovi, hlavně ze začátku hry (léčící kouzla, různé druhy zpomalení, díky kterým může vznikout příležistost, že carry hrdina zabije nepřátelského hrdinu). (Např. Warlock, Shadow priest, Jakiro, Ogre magi, Necrolyte)
  • Gang - Hrdina, který je předurčen ke gangování. Je opatřen určitým druhem stunu, ať už cíleným, plošným či nějakým jiným. (např. Sven, Sand king, Lina, Mirana, Vengeful spirit, Beastmaster, Puck, Leshrac, Pudge)
  • Spamer - Typ hrdiny, jenž je schopen spamovat nepřátelské hrdiny opakovaně svýmy spelly. (Např. Zeus, Krobelus, Lion, Tinker a take Puck)
  • Tank - Hrdina, který má hodně životů (HP - hit point) a je určený k tomu, aby díky svým vlastnostem mohl bez nebezpečí rychlé smrti začínat boje. (Např. Axe, Centaur, Bristleback, Dragon knight, Skeleton)
  • Carry - Hrdinové, jejichž největší síla přichází až v pozdní fázi hry, kdy už mají drahé předměty. Většinou mají tito hrdinové nějaky seciální lategame (tj. pozdní fáze hry) skill, který z nich dělá dobré carry hrdniny. Je dobré za ně hrát se supporty, kteří jim pomůžou ze začátku přežívat a dají jim prostor k farmení. (Např. Specter, Skeleton, 'Naix, Silencer, Rikimaru, Terrorblade, Chaos knight, Mortred, Razor, Void, Broodmather, Visage)

V Dotě je také spousta slangů:

  • Last Hit - poslední úder. Za zabité creepy dostává zlato pouze ten, kdo dal creepovi poslední ránu (tu smrtelnou). Je tedy vhodné creepům dávat pouze poslední rány, aby za ně hrdina dostával zlato. Popř. se dá taky lasthitnout nepřátelská věž, za kterou je majitele poslední rány velký obnos, nicméně ostatní členové teamu za zničenou věž dostanou menší částku.
  • Deny - Odepření. Pokud zabijete svého creepa, který měl minimum HP, nepřítel dostane méně zkušeností a navíc máte šanci zabránít jeho last hitu. Do svých creepu jde střílet, pokud mají pod 50% HP. Pokud dáte deny své věži, nepřátelský team dostane pouze část zlata (Před verzí 6.55 nedostal žádné). Ničit svoji věž jde pouze, pokud má věž pod 10% HP.
  • Gangování - Je styl hry nebo činost, při které se snaži hrdinové jednoho teamu v určitý okamžik překvapit na určitém místě druhý team (Popř. i přečíslit). Gangovat se vyplatí předevšim carry hrdiny. Gangování vyžaduje pohyb po mapě a vyplatí se při němž mít itemy: Bottle (Při cestě řekou máte možnost vzít runu) a Scroll of Town Portal (zkráceně TP - teleport). Je to svitek, pomocí kterého se můžete přemístit na svoji věž. Pokud je nepřítel zrovna blízko vaší věži je ideální na ni svitkem naportit a jít se pokusit hrdinu zabít. Nepřátelksý team vás totiž za tak krátkou dobu nestihne postrádat na vašem předchozím místě mapy a vaši nepřátelé většinou nemají důvod tušit gang.
  • Stealování - Jedná se o projev neslušnosti u hráčů stejného týmu, kdy jeden hřáč lasthitne hrdninu, kterého druhý zabíjí. Tím mu vlastně ukradne kill, který by se mu měl připsat a také odměnu v podobě zlata. Je těžké posoudit, co je stealování a co je týmová hra. Výraz vyplývá ze slova stealer (zloděj), jak jsou také lidé, kteří to dělají, nazývání.

Obsah

Historie

WCG Malajsie 2006 Warcraft 3: DotA - výherci

Původní autor a zároveň "zakladatel" Doty je Eul, který však mapu neoptimalizoval, tato první verze byla ještě na Warcraft 3 Reign of Chaos. Je po něm pojmenován jeden předmět - Eul's Scepter of Divinity. Po něm mapu převzal Guinsoo, který mapu vydával až do verze 6, po tomto autorovi je nazván předmět Guinsoo's Scythe of Vyse. Od verze 6 vydává mapu IceFrog, který je v současnosti hlavním vývojářem mapy, snaží se pokračovat v díle předchozích autorů, což obnáší vylepšování mapy - přidávání nových možností, balancování hrdinů a předmětů, odstraňování bugů. Mapa má mnoho verzí, je pravidlem, že se hraje ta nejnovější, popřípadě stabilní mapa - prověřená verze, která neobsahuje chyby atd. Také v ligách se hrají výhradně stabilní mapy. Obvykle po vydání nové verze vyjde také oprava, tedy verze s příponou b. Pro představu, momentálně je nejnovější verze 6.55, ligová stabilní verze je 6.52e. V současné době je ve hře 91 hrdinů a 72 předmětů. Tato čísla se s novými verzemi zvyšují (není to však pravidlem!). Jeden hrdina může nést až 6 předmětů, což už představuje obrovské množství možných kombinací V mnoha zemích je DotA na programu celostátních či mezinárodních herních turnajů, u nás například InvexCup. Je také pořádáno mnoho turnajů pod záštitou společnosti ProGamers o různé věcné ceny.

Guinsoo's Scythe of Vyse (jeden z předmětů)

Jméno tohoto předmětu má původ v jednom z předchozích autorů mapy, Guinsoovi, a je ve hře jako památka na něj. Jedná se o aktivní předmět - kliknutím na něj je možné začarovat cílového nepřátelského hrdninu na dobu 3.5 sekund do ovce, což začarovanému hráči znemožní útočit jakýmkoli způsobem a používat jiná kouzla. Začarovaný hrdina je také značně zpomalen, což mu zhoršuje šance na útěk. Předmět je od posledního použití možné znovu použít po 20 vteřinách (Cooldown 20s). Předmět také dává hrdinovi, který jej nese, tyto atributy :

  • +35 k inteligenci
  • +10 k obratnosti (agility)
  • +10 k síle (strength)
  • +200% zvýšení k rychlosti regenerace many hrdiny

Dále nesmíme opomenout různé platformy pres ktere je mozno Dotu hrat, nejznamejsi je nejspis BattleNet( Xpam) dale take Hamachi nebo garena

Systémové požadavky

Za poznamenání také stojí, že i když je DotA "jen" módem do hry Warcraft 3 Ledový trůn, tak se její požadavky na systém oproti samotnému Warcraftu III tFT podstatně liší.
Abyste mohli Dotu hrát tak, aby Vás v žádné části hry nezaskočilo sekání nebo jiné problémy, měl by Váš počítač splňovat minimálně následující:

Externí odkazy