Dolní Krupá (okres Mladá Boleslav)
Z Multimediaexpo.cz
Obec Dolní Krupá se nachází v okrese Mladá Boleslav, kraj Středočeský. Je rozdělena na dvě části, jednu s vlastní samosprávou ve Středočeském kraji a druhou, která připadá obci Ralsko v kraji Libereckém.
Ke dni 28. 8. 2006 zde žilo 178 obyvatel.
Obsah |
Historie
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1228, kdy zápis cisterciáckého kláštera v Hradišti nad Jizerou hovoří o latinském názvu Chruppi. Roku 1283 (1293) lze nalézt zmínku o chrámu sv. Václava, matrimocionálním kostelu bezdězském.
Znak
Znak obce vychází z pečetě, kterou využíval dolnokrupský rychtář. Na pečeti byla zobrazena valdštejnská lvice. V modrém poli (symbol Valdštejného erbu) se nachází zkřížená zlatá ostrve (ze znaku Berků z Dubé) s praporcem sv. Václava. Znak je doplněn o tři růže, podle pověsti tři rytířovy dcery, které obec založili.
Vlajka
Obecní prapor vychází ze znaku, tedy modré pole je přetnuto svatoondřejským křížem v jehož vlající části je ze svatováclavského praporce přenesen zemský symbol barvy bílé a červené. Zbylá tři pole doplňují tři květy růže. Autorem znaku je heraldik Jan Oulík. Znak byl obci předán předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky PhDr. Lubomírem Zaorálkem v roce 2005.
Pamětihodnosti
- Chrám svatého Václava, připomínaný roku 1283 (1293), přestavěný v pol. 18. stol. (rokoko Louis), dokončený ke konci 18. století.
- Zvonice nad návsí, na jih od kostela, původně gotická stavba se zvony z roku 1404 a 1416, za husitksých válek vypálena. Později přestavěna roku 1751. Jedná se o zvonici se zděným přízemým a roubeným patrem, což je jediný známý případ v České republice. Zvony přelity roku 1660 u Štěpána a Jana Pricqueije v mladoboleslavské zvonárně, druhý zvon přelil roku 1888 Josef Diepold v Praze. Zvony byly zrekvírovány za I. a II. světové války.
- Socha svatého Jana Nepomuckého z roku 1786 v nadživotní velikosti stojící při silnici na Kuřívody u budovy školy.
- Fara je krásnou roubenou stavbou z roku 1785. Patrová, na zděné podezdívce s mansardovou střechou krytou dřevěným šindelem.
Celý areál kostela, fary a zvonice i socha sv. Jana Nepomuckého je památkově chráněn. Zajímavou stavbou z poloviny 19. století je na vrchu Radechov (392 m. n. m.) lovecký zámeček postavený Valdštejny v tyrolském stylu. Jedná se o patrovou budovu s pavlačemi a širokou střechou s nízkým sklonem krovu. Pod zámečkem jsou do pískovcové skály vytesaná sklepení. Kopec Radechov je druhým nejvyšším kopcem Mladoboleslavska a bránou do Podbezdězí a Máchova kraje. Území 23 ha¨, především v horních partiích, je chráněno jako Přírodní památka Velký Radechov. Najdeme zde zejména dvě stě let staré bučiny a borové doubravy s typickou místní borovicí jizerskou. Z chráněných živočichů zde najdeme holuba doupňáka. Zajímavostí tajuplného kopce je Klempířova rokel, odkud se ozývá tajuplné duňění z nitra země. Krásným pozůstatkem původních velikánů je Radechův dub, jehož stáří se odhaduje na více jak 300 let.
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |