Jdi a dívej se

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 21. 5. 2012, 09:45; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Jdi a dívej se (rusky: Иди и смотри) je film ruského režiséra Elema Klimova.

Děj se odehrává v létě 1943. Hlavní postava je čtrnáctiletý Fljora, mladý naivní Bělorus odhodlaný přidat se k partyzánům. Fjora prožívá během druhé světové války mnoho strastí, jež ho tvrdě vychovají. Na začátku mladičký chlapec plný ideálů, na konci filmu je Fjora už téměř troska.

Film je natáčen chronologicky, což výrazně pomohlo Alexeji Kravčenkovi (Fjora) ke ztotožnění se svým hrdinou. Celková pochmurná a do děje strhující atmosféra příběhu je podpořena výbornou prací kameramana a zvukaře. Film je doplňen Mozartovou hudbou.

Film začíná scénou dvou chlapců, kteří překopávají písek, hledajíc pušku - vstupenku do partyzánského oddílu. Jeden z chlapců, Florja, najde pušku SVT-40. Další den sovětští partyzáni přišli k Florjovi domů, aby ho vzali sebou. Partyzánská skupina se připravuje na střet s Němci, ale na poslední chvíli rozhodl velitel aby Florja zůstal v týlu v partyzánském táboře, čím Florju zklamal. Zde potkává Glašu, děvče které také zůstalo v týlu. Náhle německá letadla objeví tábor a následně začne dělostřelecká palba.

Florja přechodně ztrácí sluch a vrací se do své vesnice. Je si jist, že jeho rodina se ukryla na ostrůvku v močálech. Tam potkává mnoho vesničanů, kteří utekli před nacisty. Nakonec se ujišťuje v domněnce, že jeho rodina nepřežila. On a tři další partyzáni opouštějí ostrov aby našli jídlo pro hladové vesničany. Avšak narazí na jednotku Waffen SS nasazenou v protipartyzánských bojích a tzv. Einsatzgruppen. Posuny fronty byly však rychlejší než očekávali a navíc nenašli očekávané zásoby jídla. Rozhodli se ukrást krávu místního vesničana, tu ale zastřelili v poli během noci dřív než ji Florja dovedl k hladovým vesničanům. Jeho společníci jeden po druhém umírají (dva zabila mina, třetí byl zastřelen) a Florja tak zůstal opět sám.

Ráno se Florja vzbudil v poli, blízko vesnice, která měla být přepadena vojáky Einsatzgruppe. Němci nahnali všechny obyvatele do dřevěnného kostela. Když už tam byli všichni, vojáci dovnitř naházeli granáty, zápalné lahve a začali do budovy střílet. Florjovi se podařilo nepozorovaně vylézt ven a tak se zachránil. Sledoval hořící peklo a jak se opilí vojáci těší ze svého „úspěchu“.

Florja opraví svou pušku (měla odlomenou část pažby) a setkává se s partyzány, ktěří zajali některé z nacisty zodpovědné za vyvraždění lidí v kostele. Po zastřelení Němců Florja najde portrét Adolfa Hitlera v kaluži vody. Florja do něj začne střílet. Každý interval mezi střelami (následují v intervalech 15 sekund) je proložen montáží ze záběrů proti proudu času: koncentrační tábor, Hitler gratujulící mladému příslušníku Hitlerjugend, mítink nacistů z třicátých let, fotografie Hitlera z první světové války, fotografie Hitlera ve škole a nakonec Hitler jako dítě v náručí své matky.

V poslední scéně filmu Florja dohání partyzány na pochodu za doprovodu Mozartovy skladby Lacrimosa.

Externí odkazy