Mary Cleaveová

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 9. 2. 2016, 17:09; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Mary L. Cleave (1985)

Mary Louise Cleaveová (* 5. února 1947 v Soupthamptonu, stát New York, Spojené státy americké) je bývalá americká astronautka díky dvěma absolvovaným letům v raketoplánu Atlantis, vysokoškolsky vzdělaná doktorka biologie, ekoložka. V kosmu strávila 11 dní.

Životopis

Vystudovala biologii na univerzitě v Coloradu, titul doktorky pak získala po dalším studiu na univerzitě v Utahu. Po letech na oběžnou dráhu Země v raketoplánech se do NASA vrátila, od 1. srpna 1993 pracovala v Goddardově leteckém středisku.

Lety do vesmíru

V listopadu 1985 byla v sedmičlenné posádce mise STS-61-B spolu s velitelem letu Brewsterem Shawem, Bryanem O'Connorem, Sherwoodem Springem, Jerrym Rossem, Charlesem Walkerem a mexickým astronautem Rodolfem Neri Velou. Druhý let raketoplánu Atlantis byl katalogizován v COSPAR jako 1985-109A. Mary se stala 193. člověkem ve vesmíru, desátou mezi ženami. Stroj odstartoval z Kennedyho vesmírného střediska na mysu Canaveral (Florida), přistál na Edwardsově letecké základně v Kalifornii. Podruhé byla v misi označené v COSPAR jako 1989-033A, známější ovšem jako let raketoplánu STS-30. Posádka byla tentokrát jen pětičlenná (kromě Mary Cleaveové velitel David Walker, Ronald Grabe, Norman Thagard a Mark Lee) a jejím hlavním a splněným úkolem bylo vypustit do kosmu umělou sondu Magellan k planetě Venuši. Místa startu i přistání byla shodná, jako u předchozího letu.

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Mary Cleaveová