Ararat

Z Multimediaexpo.cz

Ararat (turecky Ağrı Dağı, arménsky Արարատ) je s 5 137 m nejvyšší horou Turecka. Nachází se na severovýchodě země a je nejvyšším vrcholem Arménské vysočiny. Je též národním symbolem Arménie, kde je známa i pod jménem Masis.

Geografická charakteristika

Ararat je vulkánem se dvěma vrcholy - Velkým Araratem (5 137 m) a Malým Araratem (3 896 m). Poslední sopečná aktivita byla zaznamenána v roce 1840, kdy došlo k vyvržení magmatu z parazitického kráteru. Tento výbuch si vyžádal i lidské oběti. Předcházející erupce vytvořily mnoho parazitických kráterů na západní straně sopky. Vrchol Araratu je trvale pokryt sněhem a ledem a tvoří výraznou dominantu celého kraje. Nejimpozantnější pohled na ni je z arménského hlavního města Jerevanu a okolí.

Biblická pověst

Podle Bible někde na araratských horách přistála po potopě světa Noemova Archa, podle některých snad na samotné hoře Ararat.

Výstup na vrchol

Výstup na Ararat není extrémně náročný, problémy může způsobit spíše délka výstupu nebo poměrně značná nadmořská výška. Ideální podmínky jsou v letním období. Doporučenou výbavou jsou potřeby pro bivak, cepín a mačky. Souvislá sněhová pokrývka a vrcholový ledovec začíná v nadmořské výšce okolo 4700-4800 m. Turecké úřady vyžadují zakoupení povolení k výstupu a povinné je také využití služeb místního průvodce.


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Ararat
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Mount Ararat