Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Azurové pobřeží
Z Multimediaexpo.cz
Francouzská riviéra, známá také jako Azurové pobřeží (Côte d'Azur), je jedna z nejznámějších rekreačních oblastí na pobřeží Středozemního moře. Nejčastěji je uváděno, že se rozkládá mezi městy Menton poblíž Italských hranic a Cassis. Rozkládá se na území departementů Var a Alpes-Maritimes, zčásti též v departementu Bouches-du-Rhône[1][2][3]. Ze severu je ohraničen Jižními Alpami, přičemž některé jejich vrcholky přesahují výšku 3 000 metrů nad mořem.
Je ekonomicky třetím nejvýkonnějším regionem Francie. Nejvýznamnějšími městy v tomto regionu s bezmála pěti milióny obyvatel jsou Marseille, Nice, Toulon a Aix-en-Provence.
Obsah |
Podnebí
Podnebí je mírné a slunečné.
Obyvatelstvo
Se svými 347 900 obyvateli je Nice největším městem na Azurovém pobřeží. Všeobecně se také považuje za hlavní město Azurového pobřeží. Spolu s mezinárodním letištěm, které je druhou letištní platformou Francie (po letištích v Paříži), je Nice důležitým centrem, přičemž celá aglomerace, tzv. Grand Nice či též Espace urbain Nice-Côte-d'Azur má více než 1 197 000 obyvatel.
Město Toulon v západní části sdružuje 12 obcí a více než 430 000 obyvatel, přičemž tzv. Grand Toulon má více než 564 000 obyvatel.
Hlavními turistickými destinacemi Azurového pobřeží jsou Menton, Monaco, Nice, Antibes-Juan-les-Pins, Cannes, Grasse, Fréjus, Saint-Raphaël, Sainte-Maxime, Saint-Tropez, Le Lavandou a Hyères.
Původ názvu Azurové pobřeží
Název azurové pobřeží byl poprvé publikován v knize z roku 1888 La Côte d’azur (Azurové pobřeží) od Stéphena Liégearda, když na něj zapůsobila barva zdejšího moře. Stéphen Liégeard se inspiroval v názvu svého rodného departementu la Côte-d'Or[4][5].
Anglofilové častěji než o Azurovém pobřeží mluví o riviéře, resp. Francouzské riviéře. Aglomerace, jejímž středem je Menton nese název Communauté d'agglomération de la Riviera française (Carf) (tj. Aglomerace Francouzská Riviéra), zatímco výraz Azurové pobřeží se častěji spojuje s Nice.
Riviera je původně italský název. Odpovídající původní místní název (niceský a provensálský) je Ribiera. Ve francouzštině se také dlouho používalo Rivière de Gênes a Rivière de Nice, kdy samotné Nice bylo nazýváno Nice de Rivière.
Turismus
Údaje o turismu z roku 2006 uvádějí následující:[6] :
- více než 14 milionů turistů
- 52 % z toho jsou zahraniční turisté
- 65 milionů přenocovalo
- Výdaje turistů: 5 miliard eur
- 75 000 zaměstnanců v turistickém průmyslu představuje 18 % z celkového počtu zaměstnanců v Alpes-Maritimes.
- 500 000 turistů v Haut Pays
- 500 000 účastníků kongresů
- 3 milionů vstupů do muzeí a památek
- více než 45 % turistů přicestovalo letadlem
Reference
- ↑ Définition de la Côte d'Azur sur Agora.qc.ca citant Le Petit Robert. Consulté le 14/01/2010.
- ↑ Article Côte d'Azur sur l'encyclopédie Universalis en ligne. Consulté le 14/01/2010.
- ↑ Article Côte d'Azur sur l'encyclopédie en ligne Larousse. Consulté le 14/01/2010.
- ↑ http://membres.multimania.fr/saimmoi/la_region.htm
- ↑ http://www.maisondelamediterranee.com/aures.html
- ↑ www.touriscope.com
Externí odkazy
- Mapa
- Comité régional du tourisme Riviera Côte d'Azur (Regionální komitét pro turismus na Riviéře Azurového pobřeží
|
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |