Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Blahovičník citroníkový
Z Multimediaexpo.cz
Blahovičník citroníkový (Eucalyptus citriodora či Corymbia citriodora) je strom dorůstající výšky až přes padesát metrů, vyznačující se intenzivní citronovou vůní.
Obsah |
Popis
Má hladkou, bledou, barevně skvrnitou kůru. Listy jsou protáhlé. Plody jsou hnědé tobolky s drobnými semeny, které se nacházejí až u vrcholku stromu. Upřednostňuje lehčí, mírně kyselé hlinité půdy s příměsí písku. Přirozeně se vyskytuje na severovýchodě Austrálie.
Význam
Blahovičník citroníkový je důležitý lesní strom. Jeho dřevo není příliš kvalitní, ale je významný pro výrobu medu, a díky velké spotřebě vody se užívá k vysušování půdy na místech močálů a bažin. Významný je i jako parkový strom. Vyhledáván je pro své vonné silice, které mají také léčivé účinky zejména pro dýchací ústrojí. Často se proto umisťuje do zahrad nemocnic a sanatorií. Rostlina snáší poklesy teplot přibližně do –5 °C.
Obsahové látky
Blahovičník obsahuje množství silic. Hlavní účinek silice z listů je repelentní. Výroba silic z listů probíhá především v Brazílii a v Číně. Zatímco surová silice se používá v parfumerii, pro přísady do repelentů se chemicky zpracovává. Další možné použití je v čisticích prostředcích, v deodorantech, jako přísada do potravin a ve farmaceutickém průmyslu (přípravky pro léčbu astmatu, senné rýmy, zánětů průdušek a horních cest dýchacích, vysokého krevního tlaku, revmatických onemocnění, očních a kožních chorob).[1] Eukalyptová silice je silnou přírodní desinfekcí, a jako taková může být ve větším množství toxická. Býložravci, kteří se listy živí (zejména koaly a některé vačice), ji však snášejí bez potíží. Květy rostliny produkují velké množství nektaru, která je potravou mnoha opylovačům, k nimiž patří hmyz, ptáci, netopýři a vačice.
Související články
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |
Chybná citace Nalezena značka
<ref>
bez příslušné značky <references/>
.