Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Chrpa polní
Z Multimediaexpo.cz
Chrpa polní (Centaurea cyanus L., 1753) je léčivá rostlina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae).
Obsah |
Synonyma
- Centaurea cyanocephala Velen., 1891[1]
- C. pulchra DC., 1837[1]
- C. segetalis Salisb., 1796[1]
- C. umbrosa Huet a Reut., 1856[1]
- Cyanus segetum Hill, 1762[1] - chrpa modrák
- Jacea segetum (Hill) Lamarck, 1778[1]
- Leucacantha cyanus (Carl Linné) Nieuwl. a Lunell, 1917[1]
Lidové názvy
- jesenec
- charba
- modráček
Popis
- Chrpa polní (C. cyanus) je jednoletá nebo ozimá bylina vysoká až 90 cm. Lodyhy jsou přímé a větvené, hranaté a měkce chlupaté. Listy jsou lysé, střídavé, kopinatého tvaru, zubaté až peřenoklanné. Květní úbory jsou jednotlivě na konci větviček lodyhy. Květní úbory mají v průměru 2 až 3 cm, okrajové květy jsou tmavě modré a trubkovité, ve středu jsou purpurově terčové. Kvete od června do září. Plodem jsou nedělené a celokrajné nažky. Počet chromozomů je 2n = 24.
Stanoviště
Chrpa polní bývala dost obtížným plevelem zvláště v obilovinách. Po masivním používání herbicidů se stala vzácným druhem, který přežíval pouze na jiných synatropních stanovištích, které nebyli chemicky ošetřovány (rumiště, okraje cest…). V dnešní době je už častějším druhem, který můžeme často najít v masovém množství na okrajích polích, podél cest nebo na slunných stráních. Preferuje kypré, lehké a výživné půdy, půdy s nízkou hladinou spodní vody a slabě kyselou půdní reakcí. Nejčastěji roste ve společenstvech třídy Secalietea, diagnostický druh svazu Aphanion.
Areál rozšíření
Původní areál výskytu byla snad jižní Evropa a jihozápadní Asie. Synantropně se pak rozšířil do celé Evropy, západní a střední Asii. Adventivně zavlečena do Severní a Jižní Ameriky a Austrálie. V ČR je prokazatelně nepůvodním druhem, který byl sem zavlečen v době kamenné s obilím. Je tedy považován za archeofyt.
V ČR se vyskytuje roztroušeně především v nížinách a pahorkatinách. Nejvýše byla nalezena u Račína a Radostína v nadmořské výšce 640 m n. m.
Ochrana druhu
Druh nepatří mezi chráněné, ale je zapsán v Červeném seznamu ohrožených rostlin ČR ve skupině C4 jako druh „zasluhující další pozornost“.
V Červeném seznamu ohrožených rostlin SR je zařazen do kategorie méně ohrožených druhů.
Použití a význam
Chrpa polní je významnou medonosnou rostlinou. Stala se také objektem zájmu šlechtitelů a její plnokvěté formy se jako letničky pěstují na zahradách.
V léčitelství se používá květ (Flos cyani) buď samostatný nebo i s kalichem (Flos cyani cum calyce). Sbírají se za slunečného dne, buď sytě modré paprsky úborů nebo celé úbory a suší se v tenkých vrstvách v průvanu při teplotě kolem 35 stupňů bez přístupu světla. Droga se v lidovém léčitelství používá ke zmenšování otoků, má účinky močopudné a žlučopudné a k čištění krve. K tomuto účelu se připravuje nálev ze lžičky sušené drogy a šálku vody.
V současnosti se však nejčastěji užívá při zánětlivých a hnisavých očních chorobách, jiný význam v současné medicíně nemá. Sytého barviva se používá k obarvení některých léků a také čajových směsí. Zájem o ni projevuje též kosmetický průmysl.
Často se pěstuje pro vazbu do suchých květin.
Účinné látky
Obsahuje fenylpropanoidní a alkaloidní látky. Z fenylprapanů např. flavonoidy apigenin a cyanin, z alkoloidů např. indolové alkoloidy.
Odkazy
Citace a poznámky
- Štěpánek J. (2002): Centaurea L. In: Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha
- Pyšek P. et al. (2002): Catalogue of alien plants of the Czech Republic, Preslia 74: 97-186. Česká botanická společnost, Praha
- ↑ 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 Zdroj: W3TROPICOS. Dostupné přes: http://mobot.mobot.org/W3T/Search/vast.html.
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |