Hasselt
Z Multimediaexpo.cz
Hasselt je město v Belgii. Je správním centrem provincie Limburk ve Vlámském regionu.
Nachází se mezi oblastmi Kempen a Haspengouw v euroregionu Mása-Rýn ve vzdálenosti přibližně 75 km od Bruselu.
Městem protéká řeka Demer a prochází jím Albertův kanál. Dne 1. července 2006 žilo v Hasseltu 70 236 obyvatel. Rozloha města činí 102,24 km2 a hustota zalidnění je 687 obyvatel na km2.
Obsah |
Historie
Hasselt byl založen v 7. století na Helbeeku, přítoku řeky Demer. Název města pochází ze slova Hasaluth, které znamená lískový háj. Hasselt byl jedním z větších měst hrabství Loon, jehož hranice se přibližně shodovaly s hranicemi dnešní belgické provincie Limburk. Roku 1165 město získalo svůj název a posléze mu byla udělena městská listina. Statut města oficiálně potvrdil roku 1232 hrabě Arnold IV. Hasselt měl výhodnou polohu – nacházel se na křižovatce obchodních cest a zároveň v blízkosti hraběcího hradu a nedaleko opatství Herkenrode v Kuringenu. Díky tomu se kolem roku 1200 stal hlavním městem hrabství (do té doby jím byl Borgloon) a nejdůležitějším obchodním centrem v okolí. Roku 1366 bylo hrabství Loon připojeno k biskupství Lutych, které bylo po politické stránce knížectvím. Roku 1794 bylo knížectví anektováno Francií a stalo se součástí departementu Meuse-Inférieure. Jako hlavní město departementu byl určen Maastricht a Hasselt byl jednou ze tří podprefektur. V letech 1815–1830 Belgie patřila ke Spojenému království nizozemskému a území bývalého hrabství Loon bylo součástí provincie Limburk. Název Loon se přestal používat. Roku 1830 získala Belgie nezávislost na Nizozemsku a roku 1839, kdy byly definitivně stanoveny hranice mezi oběma státy, se stal Hasselt hlavním městem belgické provincie Limburk. Po ekonomické stránce Hasseltu pomohlo vybudování Albertova kanálu v letech 1930–1939, které bylo důležitým impulsem k rozvoji průmyslu ve městě. Roku 1967 byla belgická provincie Limburk vyjmuta z diecéze Lutych a Hasselt se stal sídlem diecéze Hasselt.
Turistické atrakce
- Náměstí Grote Markt
- Sint-Quintinuskathedraal – Katedrála sv. Kvintina
- Opatství Herkenrode
- Japanse Tuin – Japonská zahrada
- Nationaal Jenevermuseum – Národní muzeum jeneveru (tradiční jalovcové pálenky)
Doprava
Hasselt je dopravním uzlem, ve kterém se sbíhají důležité dopravní tepny. Má dobré železniční spojení s Lutychem, Genkem, Antverpami, Lovaní a Bruselem. Z hlediska silniční dopravy je nejdůležitější silnice E313, která spojuje Antverpy a Lutych. Hasselt má dva silniční okruhy. Velký okruh slouží k průjezdu městem a malý okruh, označovaný jako Zelený bulvár (Groene Boulevard), slouží k omezení počtu aut v centru města, které je z velké části pěší zónou. Autobusová doprava je ve městě od 1. července 1997 zdarma.
Partnerská města
- Detmold, Německo, 1976
- Itami, Japonsko, 1985
- Mountain View, Kalifornie, USA, 1987
- Sittard, Nizozemsko, 1980
Související články
Externí odkazy
- Oficiální stránka města v nizozemštině, francouzštině, angličtině a němčině
- Hasselt, Oficiální zastoupení belgických Flander v ČR
- Informace o Hasseltu na stránkách www.trabel.be (v angličtině)
- Informace o vlajce Hasseltu v angličtině
- Informace o Hasseltu (zejména o dopravě) v angličtině
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |