Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Historický radioklub československý

Z Multimediaexpo.cz

Broom icon.png Tento článek potřebuje úpravy. Můžete Multimediaexpo.cz pomoci tím, že ho vylepšíte.
Jak by měly články vypadat, popisují stránky Vzhled a styl a Encyklopedický styl.
Broom icon.png

Historický radioklub československý (HRČS) je občanské sdružení příznivců historické radiotechniky. Členové jsou převážně sběratelé historických radiopřijímačů, ale i zájemci z oborů souvisejících. Radioklub má vlastní stanovy a je v registru OS MVČR. Pro své členy vydává specializovaný časopis Radiojournal, který vychází nejméně 3x do roka včetně příloh. Pořádá čtyřikrát ročně celostátní setkání sběratelů spojená s dražbou a bazarem historických radiopřijímačů či jiných artefaktů týkajících se tohoto oboru. Radioklub si též klade za úkol budování muzea československého radioprůmyslu v rámci záchrany existenčně ohrožených technických památek. Sbírka, která je uložena v muzejním depozitáři obsahuje rozměrné rozhlasové a televizní vysílače, režijní pracoviště až po domácí radiopřijímače, televizory či magnetofony, které známe ze svých domovů. Budoucí muzeum se nachází v Třešti poblíž Jihlavy.

HRČS byl založen 27. září 1990 ve Zlíně za účasti PhDr. Františka Peřiny ze Zlína, Petra Fridricha z Říčan u Prahy a Ivana Marka z Pardubic. Mnozí z prvních členů HRČS se již znali, mj. i z Kruhu přátel Technického muzea v Brně. Od roku 2005 je klub veden pětičlenným představenstvem voleným na tříleté funkční období. Současné představenstvo (2011 až 2013) je v zastoupení Jaroslav Blažke, Pavel Boudný, Václav Červinka, Jiří Hájek a Martin Hájek.

HRČS má nyní kolem 350 aktivních členů. Členem může být krom fyzické i osoba právnická. Členy HRČS jsou tedy i dvě česká velká technická muzea (Národní technické muzeum v Praze a Technické muzeum v Brně).

Externí odkazy