Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Jih proti Severu
Z Multimediaexpo.cz
Jih proti severu (Gone With the Wind) je známý román, který napsala Margaret Mitchellová, pojednávající o občanské válce v USA.
Tento román začala psát Margaret Mitchellová, která kvůli zranění kotníku nemohla pracovat a její muž John jí poradil, aby se místo čtení pokusila napsat román. Na jeho radu začala psát knihu, která se stala po Bibli nejprodávanější knihou světa.
Psala o tom, co znala: o Jihu. Vyrůstala podle zvyků jižanské Atlanty a po celé dětství poslouchala příběhy o občanské válce. Tento román psala 10 let, dokončila jej roku 1936 .
Obsah |
Tvorba knihy
Při psaní tohoto románu neponechávala nic náhodě: každou historickou událost i nepodstatný údaj si pečlivě ověřovala ze spousty zdrojů.
Výběrem názvu knihy si dlouho lámala hlavu: původně chtěla, aby se román jmenoval podle „hesla” hlavní hrdinky: „Zítra je taky den!”. Ale protože za její doby vyšlo několik románů, které začínaly slovem „zítra”, hledala jinou variantu. Našla ji ve verši ze třetí sloky básně Ernesta Dowsona, proto si odtamtud odvodila výstižný titulek: Gone With The Wind – Odváto větrem. Margeret o volbě titulu knihy v dopise nakladateli píše: „…je v něm pohyb, lze ho vztáhnout na dobu, která je pryč jako loňské sněhy, na věc, kterou odvála vichřice války…”. Do češtiny byl ale roku 1938 poprvé přeložen Jarmilou Fastrovou jako kniha nesoucí název Jih proti Severu.
Podrobnější informace naleznete na českých stránkách o Jihu proti Severu:
Film
„Upřímně, miláčku, je mi to fuk,“ tak zní slavná filmová hláška historie tohoto filmu. Slova Clarka Gablea alias Rhetta Butlera ze stejnojmenného filmu. První premiéra tohoto filmu Česku u byla uvedena roku 1992.
Filmová práva
Filmová práva na Jih proti Severu zakoupil producent David O. Selznick už v době, kdy román vyšel (1936). Pak nastalo dlouhé období hladání hlavní představitelky (Scarlett O´Harové), kdy konkurzem prošly stovky adeptek, včetně nejznámějších hereček. Natáčení filmu začalo v zimě roku 1938 a v té době ještě producent neměl hlavní hrdinku!!! Tu objevil až při natáčení prvních scén, na něž se přijela podívat anglická herečla Vivien Leighová (http://www.tenzor.cz/vivien). Selznickovi padla do oka a tak natruc celé Americe vytvořila nejžádanější filmovou postavu dosud neznámá Angličanka. Ve filmu jí skvěle sekunduje Clark Gable a mnoho dalších herců a hereček. Režič se ujal nejprve George Cukor a následně Victor Fleming. Natáčení trvalo téměř rok a světová premiéra proběhla v Atlantě v prosinci roku 1939. Film získal 10 Oscarů.
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |