Měď (minerál)
Z Multimediaexpo.cz
Obsah |
Morfologie
Tvoří krystaly nejčastěji tvaru osmistěnu, krychle a dvanáctistěnu. Pravidelně vyvinuté krystaly jsou vzácné, obvykle jednosměrně vyvinuté. Agregáty větvovité, stromkovité, pletené až pérovité, také kusová a vtroušená, ve formě plíšků, desek, písku, zrn a valounků. Vzácně pseudomorfuje kalcit, aragonit a kuprit.
Fyzikální vlastnosti
Tvrdost 2,5-3, hustota 8,37-8,42, je kujná, štěpnost není patrná, lom hákovitý.
Optické vlastnosti
Barva červená, charakteristicky měděná, někdy na povrchu pestře nabíhá a také bývá naběhlá do hněda. Na povrchu často vyvinuty druhotné minerály zelené barvy (vzniklé korozí), vryp červený, lesk kovový, neprůhledný.
Vznik
V přírodě vzniká redukcí z roztoků např. v gosanu i v hlubších částech ložisek; sráží se na železných předmětech ve starých dolech. Největší množství ryzí mědi vzniká primárně z hydrotermálních roztoků. Ve formě jemných vtroušenin se vyskytuje v mnohých, zvláště bazických, vyvřelých horninách např. v serpentinizovaných peridotitech, dunitech a serpentinitech (možná zde vzniká rozpadem sulfidů s obsahem mědi). Vyskytuje se v dutinách melafyrů.
Naleziště
- V Čechách z melafyrů - Studenec, Babce a Stav (u Staré Paky); rudních ložisek (Horní Slavkov, Tisová u Kraslic, Vrchoslav). Ve Slezsku pěkné ukázky ze Zlatých Hor (plechy a kusy o velikosti i 10 cm).
- Na Slovensku zejména z Bankova u Košic (keříčkovité agregáty 20 cm velké), poměrně hojná z Nandráže, na starých haldách ze Smolníku, v minulosti hojná ze Španí Doliny (Banská Bystrice)
- Ve světě např. z Džezgazganu (Kazachstán), Mednorudjanska na Urale (Rusko), v exhalačních produktech vulkánu Tolbačik na Kamčatce, ložisko Bura-Bura v Austrálii a překrásné ukázky z melafyrů z poloostrova Keweenaw Point v Michiganu v USA.
Měď se těží ve velkých povrchových dolech, které silně zasahují do tváře krajiny.
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |