V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Manufaktura

Z Multimediaexpo.cz

Tradiční manufaktura na výrobu porcelánu

Výraz manufaktura pochází z latinského manu facere – pracovat rukama. Manufaktury představují tradiční a dominantní tvar kapitalistického hospodaření a k tomuto uskutečnění bylo potřeba mnoho podmínek např: koncentrace individuálního kapitálu, masa dělníků a široký trh pro prodej vyrobených výrobků. Manufaktury byly velké dílny, v nichž docházelo k dělbě práce na dílčí úkony. Pracovali v nich dělníci. Předpokladem vzniku manufaktury byla velká poptávka po určitém druhu zboží a nahromadění prostředků, který její založení umožnil. První manufaktury vznikly ve 14. století ve Flandrech a v italské Florencii. Vyrábělo se v nich především sukno. V 16. století byly soukenické manufaktury hojně zakládány v Anglii. Manufaktury byly předstupněm strojové tovární velkovýroby.

Obsah

Výhody manufaktur

Pro manufaktury je charakteristická vnitřní dělba práce: výroba předmětu v kooperaci. Každý proces při zpracování polotovaru do výrobků má na starosti několik dělníků. To vedlo k několika skutečnostem

  • Omezil se počet zmetků
  • Snížily se výrobní náklady na výrobek a tím pádem i jeho cena
  • Lepší organizace a dělba práce
  • Zvýšení produktivity

Nevýhody manufaktur

  • Menší kvalita výrobku (výrobek již nebyl "vizitkou" konkrétního člověka)

Rozdělení manufaktur

Existují dva základní typy manufaktur.

  • Rozptýlené manufaktury

byly přechodným jevem a postupně buď zanikly nebo se přeměnily v manufaktury soustředěné. Princip manufaktur rozptýlených byl následující. Dělníci pracovali v několika dílnách, někdy ve svých domech. Domy obešel faktor, rozdal surovinu, vybral hotové zboží a zaplatil mzdu. Předstupněm rozptýlené manufaktury byl nákladnický systém.

  • Soustředěné manufaktury

byly velké dílny, do nichž byla soustředěna veškerá výroba.

Externí odkazy