V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Multimediaexpo.cz:Pahýl

Z Multimediaexpo.cz

Pahýl (doslovný překlad anglického stub; pokusy o jiné označení se neujaly) je takový článek, který vyžaduje ještě další pozornost editorů, protože neobsahuje dostatek informací. K tomu aby se tento základ stal plnohodnotným článkem, je potřeba doplnit další údaje.

Cílem Multimediaexpo.cz je co nejmenší počet pahýlů, přesto platí, že mnoho dobrých hesel ve Multimediaexpo.cz může začít právě jako pahýl. Někdy i takový pahýl obsahuje vše, co potřebujete vědět a i tak se jej můžete pokusit rozšířit.

Úkolem tohoto článku je stanovit základní pravidla, jak zacházet s pahýly. Doporučujeme všem uživatelům, aby si přečetli kapitolu základní informace , která tvoří první polovinu článku. Kapitola doplňkové informace obsahuje údaje, které mohou být užitečné pro zkušené uživatele.

Obsah

Základní informace

Pahýl je obvykle článek, který je příliš krátký. Krátký ale neznamená, že informací je tak málo, že jsou nepoužitelné. Obvykle musí být alespoň tak dlouhý, aby dobře definoval titulek článku. Stačí k tomu obvykle 3 až 10 krátkých vět. Všimněte si, že i delší článek, pokud se věnuje nějaké komplikovanější záležitosti, může být pahýl. Na druhou stranu úzce zaměřený článek i při tomto rozsahu nemusí být pahýl.

Pokud vy sami napíšete nebo naleznete pahýl, pak přidejte na jeho konec šablonu {{Pahýl}}. V článku se pak bude zobrazovat následující text, který by měl podnítit ostatní Wikipedisty k jeho rozšíření:



Jako pahýl může být označen článek, který obsahuje tak málo informací, že i editor, který toho ví o daném tématu málo nebo nic, dokáže po krátkém hledání na internetu nebo po krátkém hledání ve své knihovně článek vylepšit. Jako pahýl by rozhodně neměly být označovány články, které dokáže rozšířit pouze odborník v dané oblasti.

Krátké články, které obsahují velmi málo informací, je vhodné navrhnout na vymazání nebo sloučení s jiným článkem, který se věnuje danému tématu.

Multimediaexpo.cz není slovník. Pokud je článek příliš krátký je lepší jej přesunout do nějakého slovníku nebo (a to je ještě lepší) článek rozšířit a přidat další informace.

Jakmile je článek rozšířen a přestává být pahýlem, můžete označení pahýl odstranit. Nejsou k tomu potřeba žádné formální postupy a schvalování.

Ostatní články, které potřebují další úpravu a přitom nejsou pahýly, přidejte prosím na seznam článků k úpravě vložením šablony {{upravit}}.

Kategorizace pahýlů

Pokud je příliš mnoho článků v základní kategorii {{pahýl}}, je velmi obtížné se v nich orientovat. Proto jsou postupně zaváděny podkategorie. Pokud je editor např. biolog, bude pravděpodobně vyhledávat články s označením {{biologický pahýl}}, který by mohl rozšířit a vylepšit.

Šablony pro „specializované pahýly“ se specifikací oboru, do kterého heslo spadá. Jejich seznam je Multimediaexpo.cz:Šablony/Pahýly, návod na vytvoření dalších a používání najdete na stránce Multimediaexpo.cz:Specializovaný pahýl.

Konvence pro pojmenování nových specializovaných pahýlů není obtížná. Použijte název označení oboru a slovo pahýl ({{Biologický pahýl}}, {{Hudební pahýl}} apod). Pokud není úplně jasné, do jaké kategorie článek patří, můžete použít v jednom článku i dvě šablony. Použití více než dvou pahýlových šablon se ale důrazně nedoporučuje.

Jestliže najdete pahýl, pak můžete pomoci Wikipedii tím, že jej rozšíříte. Poté můžete pokračovat s dalšími pahýly.

Ideální pahýl

Pokud zakládáte nový pahýl, nezapomeňte na to, že pahýl je primárně určen k tomu, aby byl později rozšířen. Měl by proto obsahovat dostatek informací k tomu, aby poskytl dalším editorům dobrý základ pro další rozšiřování. Začněte třeba hledáním na internetu s použitím dobrého vyhledávače Google a nalezená fakta rozšiřte se znalostmi získanými i z jiných zdrojů. Ověřte si, že všechna fakta, která do článku vkládáte jsou správná a nezapomeňte na Multimediaexpo.cz:Neutrální úhel pohledu.

Začněte definicí nebo popisem. Měli byste jasně a srozumitelně popsat objekt vašeho článku. Napište například, čím je osoba významná nebo zajímavá, kde se nachází dané místo a čím je známe, nebo základní detaily události a kdy se stala.

V dalším odstavci byste se měli pokusit rozšířit základní definici. Obvykle se vám při výzkumu podaří získat dostatek informací k tomu, abyste mohli napsat další podrobnosti. Jakmile se vám podaří naformulovat několik dobře strukturovaných a dobře srozumitelných vět, měli byste vytvořit sadu odkazů na další články wikipedie, které s daným tématem souvisí.

Pak si vyvolejte náhled a pokuste se přečíst článek očima nezaujatého čtenáře, který nemá žádné znalosti o předmětu článku.

Až budete mít více informací nebo více času, můžete se k článku vrátit a rozšířit jej. Nebo se najde jiný editor, který to udělá za vás.

Umístění pahýlů

Kategorie:Kategorie pahýlů je hlavní seznam pahýlových kategorií a článků v nich
Kategorie:Pahýly seznam článků, které jsou pahýly a které nejsou zařazeny do žádné subkategorie

Doplňkové informace

Nové kategorie pahýlů

Pokud najdete skupinu pahýlů, které nejsou zařazené v žádné subkategorii, nebo subkategorie obsahuje příliš mnoho článků, je dobré vytvořit novou kategorii pahýlů. Před tím než to uděláte si ale ověřte:

  • neexistuje již taková subkategorie?
  • bude nová subkategorie dostatečně jasná a popisná, aby umožnila editorům identifikovat články, které mohou rozšířit
  • nebude nová subkategorie překrývat některou z již existujících subkategorií
  • bude v této subkategorii dostatečné množství článků
  • každá subkategorie by měla obsahovat alespoň 50 článků.
  • před vytvořením nové subkategorie pahýlů se poraďte s ostatními

Vytváření šablon pro pahýly

Jakmile se rozhodnete pro zavadení nové subkategorie pahýlů, musíte vytvořit novou šablonu.

Toto je základní formát šablony, předvedený na příkladu fotbalového pahýlu.

{{MetaSpecPahýl | článek=[[fotbal|fotbalový]] článek | obrázek=Soccerball.svg | velikost=35}} <includeonly>[[Kategorie:Fotbalové pahýly|{{PAGENAME}}]]</includeonly>

V příkladu je použit i ilustrační obrázek pro danou subkategorii (Soccerball.svg je obrázek míče).

Podívejte se také na