V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Narcis (rostlina)

Z Multimediaexpo.cz


Narcis (Narcissus L.) je rod jednoděložných rostlin z čeledi amarylkovité (Amarylidaceae).

Obsah

Popis

Jedná se o vytrvalé pozemní byliny, s cibulemi. Jsou to rostliny jednodomé s oboupohlavnými květy. Listy jsou po několika v přízemní růžici, jsou jednoduché, přisedlé, s listovými pochvami. Čepele listů jsou celokrajné, většinou čárkovité, často nasivělé, ztlustlé a někdy až polooblé, žilnatina je souběžná. Květy jsou oboupohlavné, jsou jednotlivé na vrcholu stonku nebo ve zdánlivých okolících obsahující zpravidla 2-20 květů. Pod květem popř. květenstvím je toulcovitý listen, který je často mebránovitý. Okvětí se skládá z 6 okvětních lístků ve 2 přeslenech (3+3), které jsou v dolní části srostlé v okvětní trubku. V ústí trubky je límcovitá nebo trubkovitá pakorunka. Tyčinek je 6. Gyneceum je složeno ze 3 plodolistů, je synkarpní, semeník je spodní. Plodem je třípouzdrá tobolka.

Rozšíření ve světě

Je známo 27-60 druhů (asi záleží na pojetí), které jsou rozšířeny v jižní Evropě, v Asii a v severní Africe, jinde se vyskytují pouze adventivně.

Rozšíření v ČR

V ČR není původní žádný druh z rodu narcis (Narcissus). Narcis žlutý (Narcissus pseudonarcissus) a narcis bílý (Narcissus poëticus) jsou hojně pěstované jarní rostliny, které často zplaňují i do volné přírody. Vzácněji se pěstuje narcis taceta (Narcissus tazetta), který má na rozdíl od předchozích druhů květy v květenství. Jako okrasné rostliny se pěstuje množství kultivarů, které jsou odvozeny od výše zmíněných druhů a jejich kříženců, kromě nich se taky ještě jedná o druhy jako Narcissus bicolor, Narcissus moschatus, Narcissus odoratus, Narcissus jonquilla a asi i dalších.

Narcisy v zahradnictví

Narcisy se dělí na: 1- dlouho trubkovité - vnitřní korunka je stejně dlouhá jako koruní lístky,na stonku je jeden květ, 2 - dlouho koruní - pakorunka je delší než 1/3 květu, na stonku je jeden květ, 3 - krátko koruní - pakorunka je nízká, 4 - plnokvěté - lístky jsou zmnožené a nelze rozlišit kor. lístky od pakorunky, 5 - triandrus hybridy - na 1 stonku 2 až 6 květů, mírně převislých, pakorunka je kalichovitá a většina okvětních lístků je otočena dozadu 6 - cydamineus hybridy - 1květ na stonku, okvětní lístky jsou silně ohnuté dozadu, pakorunka je velmi dlouhá 7 - jonquilla hybridy - 1-5 květů na stonku, květy jsou vonné, ploché, drobné, pakorunka je krátká 8 - tazetta hybridy - malokvěté mají na 1 stonku až 20 květů a velkokvěté mají na 1 stonku 3-4 květy, okvětní lístky jsou ploché, pakorunka malá, vní a jsou to pozdní narcisy 9 - doeticus - bílé korunní lístky a oranžová pakorunka, která je krátká spíše jen naznačená 10 - botanické druhy 11 - narcisy s členěnou pakorunkou- na 1 stonku 1 květ, pakorunka do 1/3 délky rozčleněná

Seznam druhů

Literatura

Květena ČR: 8 nebo 9 díl, vyjde snad v příštích letech.

  • Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha
  • Nová Květěna ČSSR, vol. 2, Dostál J. (1989), Academia, Praha

Externí odkazy