Ochrana genofondu rostlin

Z Multimediaexpo.cz

Ochrana genofondu rostlin zajišťuje uchování biologické různorodosti. Genofond rostlin představuje jednak rostliny divoké, plané, a dále zemědělské plodiny a kulturní varianty rostlin.

Ochrana genofondu představuje cenný zdroj genetické variability pro další šlechtění v zemědělství, zahradnictví a lesnictví.

Z ochranářského hlediska je genofond pojímán jako původní druhové složení rostlinstva v určité oblasti.

Obsah

Možnosti ochrany genofondu

  • in situ – Ochrana planých rostlin v místě jejich přirozeného výskytu. Hlavní metoda ochrany planých druhů.[1]
  • ex situ – Záchova genofondu v náhradních stanovištích. Využívá se především u kriticky ohrožených druhů, kterým hrozí reálné nebezpečí vyhubení. V užším smyslu ex situ znamená vytvoření náhradní populace na stanovištích blízkých původním (rekultivace lomů).[2]
    • in farm – Záchova genofondu tradičních, primitivních a tedy méně výnosných zemědělských plodin, obvykle v oblastech původu dané odrůdy. Výjimečně též pěstování ohrožených druhů zemědělsky významných planých rostlin (léčivky, pícniny).[3] [4] [5] [6] [7]
    • in garden – Záchova genofondu odrůd okrasných rostlin či zahradnicky a sadovnicky významných ohrožených druhů v zahradách a veřejné zeleni. Poskytují nový, náhradní prostor za úbytek lokalit ve volné přírodě.[8]
  • in vitro – Záchova genofondu rostlin pomocí laboratorních metod (in vitro - ve skle). Především zemědělské plodiny (brambory).

Organizace zabývající se ochranou genofondu rostlin

Genobanky

Uchovávání genofondů zemědělských plodin zajišťuje Food and Agriculture Organization of United Nation - FAO a Consultative Group on International Agricultural Research - CGIAR. Genobanky zajišťují kolekce semen i živých rostlin případně laboratorně připravených explantátů či mikrohlíz. Většinou se zabývají kulturními, především zemědělskými druhy a odrůdami rostlin. Semena bývají uskladněna v semených bankách za nízkých teplot, obvykle dlouhodobě.

Významné dokumentační systémy genetických zdrojů rostlin

Botanické zahrady

Koordinace ochrany genofondu v botanických zahradách zajišťuje BGCI. Botanické zahrady se zaměřují především na genofond planých druhů rostlin a na zahradní okrasné rostliny.

Právní rámec ochrany genofondu rostlin

Úmluva o biologické rozmanitosti - CBD[6]

Externí odkazy

  • Evidence genetických zdrojů v ČR EVIGEZ
  • Genetické zdroje v botanických zahradách - Florius
  • Sborník z konference "Introdukce a genetické zdroje rostlin, Botanické zahrady v novém tisíciletí" [7]

Související články



Chybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.