Paratacamit

Z Multimediaexpo.cz


Paratacamit (Smith 1906), chemický vzorec Cu3(Cu,Zn)[(OH)3|Cl]2, je klencový minerál.

Obsah

Vznik

Druhotný minerál, nacházený spolu s caracolitem, schwarzembergitem a atacamitem. Vzniká při přeměně minerálů s obsahem mědi v oxidační zóně spolu s atacamitem.

Morfologie

Tvoří klencové krystaly obvykle s tvary r {1.0.-1.1}, f {0.2.-2.1} a c {0001}, tvary ν {7.0.-7.13}, u {4.0.-4.7}, l {2.4.-6.1} jsou vzácné a špatně vyvinuté. Krystaly též sloupcovité až jehličkovité s rýhováním podle zóny rfa. Celistvé i zrnité agregáty a práškovité povlaky. Běžně dvojčatí podle {1.0.-1.1} a tvoří dvojčata dvou typů, někdy dvojčatí polysynteticky.

Vlastnosti

  • Fyzikální vlastnosti: Tvrdost 3, křehký, hustota 3,74 g/cm³. Štěpnost podle {1.0.-1.1} velmi dobrá, lom lasturnatý až nerovný.
  • Chemické vlastnosti:
  • Optické vlastnosti: Barva: zelená až zelenavě černá v různých odstínech, vryp zelený. Průsvitný až téměř opakní. Lesk skelný, též zemitý až kalovitý.

Získávání

Využití

Naleziště

Nalezen ve fumarolách z Etny a Vesuvu v Itálii; v antických struskách z Laurionu (Řecko), na dole Botallack (Cornwall, Anglie). V Austrálii z Broken Hill. Poprvé popsán z ložiska Sierra Gorda v Chile.

Externí odkazy