Salmiak (minerál)

Z Multimediaexpo.cz


Salmiak (Agricola, 1546), chemický vzorec NH4Cl, je krychlový minerál.

Obsah

Vznik

Doprovází vulkanickou činnost, guánová ložiska, hořící haldy.

Morfologie

Tvoří obvykle zaoblené krystaly buď samostatně nebo v drúzách. Krystaly, zvláště umělé, jsou často jednosměrně vyvinuté (monstrózní) a mají pak vzhled šesterečný, čtverečný, kosočtverečný až asymetrický. Jednotlivé krystaly mohou dosáhnout v přírodě velikosti až 5 cm. Také tvoří zrnité kůry a povlaky, nálety složené z drobných stalaktitů, bývá zemitý a práškovitý. Na hořících uhelných haldách často vytváří rovnoběžně vláknité agregáty a shluky rovnoběžných vláken, na jejichž koncích narůstají izometrické krystaly.

Vlastnosti

  • Fyzikální vlastnosti: Tvrdost 1-2, hustota 1,5-1,6 g/cm³, je plastický, dá se krájet. Lom lasturnatý, štěpnost dokonalá podle {100}, nedokonale podle {111},
  • Chemické vlastnosti: Složení: NH4 33,72%, Cl 66,28%. Před dmuchavkou snadno a úplně vyprchá bez tavení za tvorby dýmů. Rozpouští se ve vodě, při zahřátí se sodou a kyselinami vzniká amoniak.
  • Optické vlastnosti: Barva: bezbarvý, vlivem příměsí bývá zbarven do žluta, červena až hněda, vryp bílý, lesk skelný, průhledný.
  • Jiné vlastnosti: Má palčivě slanou chuť.

Využití

  • v dýmovnicích
  • ve Skandinávii a Holandsku k výrobě určitého druhu bonbónů

Naleziště

Česko

Čechy

hořící haldy uhelných revírů - Bečkov u Trutnova, Kladno, Lampertice u Žacléře z haldy dolu Eliška, Radvanice u Trutnova krystalické kůry i drúzy dobře vyvinutých krystalů až 15 mm velkých z haldy dolu Kateřina.

Morava

Bzenec, Oslavany býval hojný až v 1 cm velkých krystalech, Zastávka v bílých drúzách v lokalitě U bítešské silnice

Slezsko

na Ostravsku z Doubravy, Karviné, Lazů, Petřkovic, Poruby(obec Orlová) V zahraničí zejména z italských sopek (Etna, Stromboli, Vesuv), hořících hald v Čeljabinsku (Ural, Rusko) aj.

Externí odkazy