Sezimovo Ústí
Z Multimediaexpo.cz
Sezimovo Ústí je město ležící při ústí Kozského potoka na pravém břehu Lužnice mezi Planou nad Lužnicí a Táborem v Jihočeském kraji. První zmínka o sídle pochází z roku 1262, tehdy se ještě jmenovalo jednoduše Ústí. Později bylo dáváno do souvislosti se Sezimou z mocného šlechtického rodu Vítkovců, a proto bylo nazýváno Sezimovým Ústím.
Za husitských válek bylo město místními husity opuštěno a zcela vypáleno (1420), obnoveno bylo v roce 1828. V současné době má asi 7 300 obyvatel. V blízkosti města se nachází zřícenina Kozího hrádku, přímo v centru pak areál Benešovy vily - letního sídla druhého československého prezidenta Edvarda Beneše.
Město tvoří dvě městské části Sezimovo Ústí 1("Paďousy") a Sezimovo Ústí 2 ("Baťov" nebo nově také "Kovák"). Sezimovo Ústí 2 vzniklo zásluhou podnikatelských aktivit Jana Antonína Bati. Tento podnikatel si v blízkosti města v důsledku začátku druhé světové války vybral obecní pozemky pro stavbu závodu (původně plánoval umístnit nový závod na Slovensku). Pro své dělníky zde vybudoval takřka nové město. V roce 1939 započala výstavba závodu MAS (Moravské akciové strojírny), nyní Kovosvitu a.s. , v jehož sousedství současně vyrostlo moderní sídliště pro zaměstnance, charakterem velmi podobné zástavbě ve Zlíně - tzv. Baťovské domky. U závodu byla také založena v roce 1939 soukromá Baťova škola práce (dnes Vyšší odborná škola, Střední škola, Centrum odborné přípravy) vychovávající nové pracovníky pro budovaný závod.
Obsah |
Zajímavosti
Osobnosti města
- Jan Hus (1371 - 1415), stredoveký český teológ, kazateľ a náboženský reformátor
- Chval Řepický z Machovic (14. století/15. století), husitský hejtman
- Edvard Beneš (1884 - 1948), československý politik a prezident
- Václav Kaplický (1895 - 1982), prozaik a publicista
Partnerská města
Externí odkazy
- Krátký video dokument a průvodce městem [1]
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |