Streptokok
Z Multimediaexpo.cz
Streptokok (Streptococcus) je rod kokovitých grampozitivních bakterií z čeledi Streptococcacae, které charakterizuje řetízkové uspořádání (odtud jejich pojmenování z řeckého στρεπτος - streptos, což znamená ohebný, zkroucený - jako řetěz). Bakterie tohoto rodu jsou součástí běžné mikroflóry člověka a zvířat. Některé druhy jsou významnými patogeny, jiné se zase používají v potravinářském průmyslu.
Streptokoky jsou původci nejrůznějších onemocnění. V dnešní době je známo více než 70 druhů streptokoků širokého spektra různě závažných infekcí. Některé druhy streptokoků se na lidech vyskytují přirozeně a jsou součástí bakteriální flóry kůže a sliznic. Ovšem existují i patologické druhy těchto bakterií.
Nejvýznamnější patologické druhy streptokoků:
- Streptokok skupiny A (Streptococcus pyogenes)
- Streptokok skupiny B (Streptococcus agalactiae)
- Pneumokok (Streptococcus pneumoniae)
Obsah |
Výskyt
Jak u mužů, tak u žen se nachází streptokoky v ústech, hrtanu, kůži a respiračním systému. U žen se pak často vyskytují v pochvě a děloze, což může vést k velkým rizikům pro novorozeně. U mužů se streptokoky mohou vyskytovat v močové trubici, moči, horních cestách dýchacích či ve stolici.
Příznaky
Streptokok do těla proniká sliznicí nosohltanu. Onemocnění začíná horečkou, bolestí v krku, obtížným polykáním, bolestí svalů nebo i břicha. Až z 20% mohou streptokoky za záněty mandlí a angínu. Mohou však vyvolat i zánět středního ucha, zánět vedlejších nosních dutin, zápal plic, spálu, tzv. pyodermii (hnisavý zánět kůže), revmatickou horečku nebo zánět ledvin.
Zdroj nákazy
Zdrojem nákazy mohou být jak nemocní lidé, tak i lidé, kteří bacil pouze šíří – tzv. bacilonosiči. Přenos streptokoků je možný např. při líbání či jiných orálně genitálních aktivitách. Asi 3% mužů mají streptokoky v močové trubici, odkud se mohou přenášet orálním sexem do ústní sliznice.
Léčba
Streptokok se léčí pomocí antibiotik. Laboratorní kultivace zjistí citlivost na základní typy antibiotik a ty je pak možno předepsat ošetřujícím lékařem. Pro podporu imunitního systému je dobré užívat i bylinné pomocníky jako je echinacea, extrakt z černého bezu nebo rakytníku. V době rekonvalescence se zaměřte na obnovu střevní mikroflóry probiotiky.
Přehled významných druhů
- Streptococcus uberis
- S. mutans
- S. pneumoniae
- S. pyogenes
- S. salivarius
- S. sanguinis
- S. suis
- S. viridans
- S. agalactiae
- S. dysgalactiae
- S. bovis
- Streptococcus equi
- S.thermophilus
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |