Wheatstoneův můstek
Z Multimediaexpo.cz
Wheatstoneův můstek je obvod používaný pro měření odporu a malých změn odporu. Můstek vynalezl roku 1833 britský vědec a matematik Samuel Hunter Christie (1784-1865), ale zdokonalil jej a popularizoval až roku 1843 britský fyzik a vynálezce Sir Charles Wheatstone (1802–1875).
Zakreslení
Můstek se obvykle zakresluje způsobem zobrazeným v obrázku. Skládá se ze dvou větví (větev \(R_{1}\), \(R_{2}\) a větev \(R_{3}\), \(R_{x}\)) připojených na stejnosměrný napájecí zdroj. Větve se chovají jako děliče napětí. Zjednodušenou úvahou (pro případ odpojeného měřidla VG) snadno dojdeme k závěru, že pokud je napětí mezi body D a B nulové (vyvážený můstek), musí platit:
\(\frac{R_{1}}{R_{2}} = \frac{R_{3}}{R_{x}}\), z čehož pak pro neznámý odpor \(R_{x} = \frac{R_{3} R_{2}}{R_{1}}\)
Wheatstoneův můstek se používá i pro výchylková měření, kdy odpor \(R_{x}\) může být realizován například odporovým teploměrem, nebo odporovým tenzometrem. Výstupní napětí můstku (mezi body D a B) je pak nelineární funkcí velikosti odporu \(R_{x}\).
Reference
Související články
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |