V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

World music

Z Multimediaexpo.cz

Výraz world music se používá nejčastěji pro hudbu, která hudebně či literárně vychází z libovolné etnické tradice, kterou ovšem necituje doslovně, ale doplňuje ji o prvky jiných žánrů, popř. ji přenáší do jiných sociálních nebo kulturních souvislostí. Jindy termín zahrnuje i následující významy:

Výraz world music nezahrnuje:

Na použití termínu World Music jako "obchodní značky" se 29. června 1987 v londýnské hospodě Empress of Russia dohodla skupina hudebních publicistů, vydavatelů, distributorů, producentů a rozhlasových pracovníků. Zavedení termínu world music se připisuje ethnomusikologovi Robertovi E. Brownovi, který jej začal používat v 60. letech.

Důležité směry World Music

Indická hudba se stala populární na konci šedesátých let poté, co ji objevili Beatles. Byli to právě oni, kdo při svých psychedelických experimentech objevili Raviho Šankara, mistra hry na sitár. Reggae z Jamajky, směs afrických rytmů, afrokubánský pop a americký soul se objevily v 70. letech s hudbou skupin Toots a Maytals, Jimmyho Cliffa a především Boba Marleyho. Hudba jamajských ghet zachvátila hudební scénu jako bouře. Její melodičnost a rytmiku se nechali inspirovat skupiny jako Police či UB40. Kalypso z Trinidadu, vúdú z Haiti a zouk, kreolská taneční hudba z francouzských Antil jsou další styly Západní Indie, kde zastřešujícím výrazem pro spoustu latinskoamerických rytmů je salsa. Africký kontinent je bohatý na hudební tradice. Sunny Adé a Fela Kuti pomohli k popularitě nigerijské hudbě juju a Salif Keita světu představil hudbu z Mali, tzv mandinku. Guinejský Mory Kanté byl prvním africkým hudebníkem, který zabodoval v evropských hitparádach. S písní Yeké, Yeké ho Evropa zaznamenala už v roce 1987. Talentovaný senegalský zpěvák Youssou N'dour je hvězda hudebního žánru mbalax. Roots z Ghany, soukos ze Zairu či mbira ze Zimbabwe jsou další populární africké hudební styly. Mezi lokální žánry v USA patří cajun, zydeco a tex-mex, původní indiánské kmeny mají každý svou vlastní taneční a rituální hudbu. Mezi jihoamerické styly patří tango z Argentiny, které nejvíce proslavil hráč na akordeon Astor Piazzolla. Také hra na Panovu flétnu z And proslavila jihoamerické hudební tradice. Hudba z Jávy a Bali se hraje na ozvučené bicígongy, xylofony a bubny. V šedesátých letech vznikly zajímavé skladby v rámci inkulturace křesťanství, například africká Missa Luba složená belgickým misionářem nebo jihoamerická Kreolská mše.

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
World music