Šinzó Abe

Z Multimediaexpo.cz

Šinzó Abe

Šinzó Abe (japonsky: 安倍 晋三, Abe Šinzó; * 21. září 1954, † 8. července 2022)[1][2] byl japonský politik a bývalý premiér.

Obsah

Život

Abe se narodil do rodiny politika. Jeho dědečkem z matčiny strany byl Nobusuke Kiši, který byl během války správcem okupovaného Mandžuska a ministrem v Tódžově kabinetu, po válce byl vyšetřován jako válečný zločinec, ale v letech 1957–1960 se stal premiérem Japonska. Kišiho bratr Eisaku Sató byl předsedou vlády v letech 1964–1972.

Abe se věnoval studiu politologie v Japonsku a ve Spojených státech amerických. Pracoval v soukromém sektoru až do roku 1982, kdy začal s prací pro vládní administrativu. Do politiky vstoupil roku 1993, když vyhrál volby v prefektuře Jamaguči. Abe sloužil pod premiéry Joširó Morim a Džuničiró Koizumim a nakonec se stal Koizumiho Nejvyšším vládním tajemníkem. Abe vstoupil v povědomí Japonců zejména pro svůj silný postoj, který zastával vůči Severní Koreji, což ho nakonec vyneslo až do předsednictví vládnoucí Liberálně demokratické strany (LDP) a do úřadu premiéra.

Kromě toho, že Abe bude následovat ekonomickou politiku svého předchůdce, rovněž se předpokládalo, že zlepší napjaté vztahy s Čínskou lidovou republikou. Byl 90. předsedou japonské vlády, byl zvolen na zvláštním zasedání parlamentu 26. září 2006. Stal se nejmladším japonským premiérem od dob druhé světové války a prvním, který se narodil až po válce. 12. září 2007 však náhle rezignoval po měsících rostoucího politického tlaku. Vládl pouze jeden rok. Nahradil ho Jasuo Fukuda, který se tak stal 91. ministerským předsedou japonské vlády.

Znovu se Abe stal předsedou vlády 26. prosince 2012 poté, co jím vedená Liberálně demokratická strana vyhrála předčasné prosincové volby. Liberální demokraté se tak do čela vlády vrátili po více než třech letech. Pro jím provedená ekonomická opatření se vžilo označení Abenomika.

V září roku 2017 oznámil jako předseda vlády záměr rozpustit vládu pod svým vedením a vyhlásit předčasné parlamentní volby, ke kterým by mělo dojíti dne 22. října 2017.[3] Ve volbách bude čelit guvernérce Tokia Jurice Koikeové.[4] V září 2020 ze zdravotních důvodů rezignoval na svou funkci.[5]

Atentát

Během proslovu na předvolebním mítinku ve městě Nara dne 8. července 2022 byl bývalý premiér okolo 11.30 JST zezadu postřelen. Abeho vystoupení v Naře bylo naplánováno pouhý den dopředu, původně měl v ten den agitovat na setkání v Naganu. Dle svědků vyšly dvě rány z podomácku vyrobené nebo upravené zbraně podobné brokovnici. Abe byl zasažen do hrudníku a krku a krátce poté upadl do bezvědomí. S vážným zraněním, zástavou srdce a bez známek života byl letecky převezen do místní nemocnice, kam dorazil ve 12.07 JST. Pravděpodobným střelcem byl Tecuja Jamagami, 41letý obyvatel Nary a bývalý příslušník japonského námořnictva, který byl na místě zadržen prefekturní policií a je podezřelý z pokusu o vraždu. Jamagami se následně k záměru zavraždit Abeho přiznal a jako důvod uvedl frustraci z Abeho činů. Abeho úmrtí potvrdili představitelé strany LDP ten samý den v podvečer. Dle prohlášení zástupců nemocnice v Naře byl Abe prohlášen za mrtvého v 17.03 JST. Dle vyjádření lékaře Fukušimy byl Abe zasažen do dvěma ranami, přičemž jedna zasáhla i srdce.[6]

Velká Galerie

Související články

Reference

  1. Bývalý japonský premiér Šinzó Abe zemřel na následky atentátu. Deník N [online]. 2022-07-08 [cit. 2022-07-08]. Dostupné online.  ( ) 
  2. 安倍晋三元首相が死去 67歳 奈良で遊説中、銃撃受け. 毎日新聞 [online].  [cit. 2022-07-08]. Dostupné online.  ( ) 
  3. Japonský premiér Abe rozpustí parlament, chce předčasné volby. Aktuálně.cz, 2017-09-25. Dostupné online [cit. 2017-10-06]. (cs-CZ) 
  4. Japonský premiér rozpustil parlament. Předčasné volby budou v říjnu | Svět. Lidovky.cz [online]. 2017-09-28 [cit. 2017-10-06]. Dostupné online.  
  5. Šinzó Abe oznámil, že odstoupí. Nejdéle sloužící japonský premiér se potýká s chronickou nemocí. iROZHLAS [online]. . Dostupné online.  
  6. 日本放送協会. 安倍晋三元首相死亡 奈良県で演説中に銃で撃たれる | NHK. NHKニュース [online].  [cit. 2022-07-08]. Dostupné online.  

Externí odkazy

Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Šinzó Abe
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Šinzó Abe