Švamberk
Z Multimediaexpo.cz
Hrad Švamberk (nazývaný též Krasíkov, německy Schwamberg) se nachází u osady Krasíkov obce Kokašice v okrese Tachov v Plzeňském kraji. Zřícenina gotického hradu se rozprostírá na vrchu Krasíkov (636 m n. m.) nad říčkou Hadovka asi 3 km západně od Konstantinových Lázní.
Obsah |
Historie
Hrad Krasíkov byl založen kolem roku 1250. Prvním držitelem byl pravděpodobně Jiří ze Skviřína purkrabí z Přimdy, který se psal z Krasíkova. Jméno hradu se změnilo na Švamberk (Labutí hora), když tento rod vložil do svého erbu bílou labuť na červeném poli a přejmenoval se na Pány ze Švamberka. Roku 1644 hrad zcela vyhořel a již nebyl obnoven. Hrad Krasíkov (původně Švamberk) byl založen a vybudován v l.1320-30. Prvním, kdo se ze Švamberka psal, byl Bohuslav III. (cca 1280-1342), který se ještě v l.1312-20 psal "jen" z Boru a až 7.června 1330 poprvé ze Švamberka. Protože Bohuslav III. byl v té době seniorem rodu, je to dostatečným důkazem, že hrad byl zbudován právě mezi lety 1320-30. Hypotézy o dřívější existenci hradu jsou chybné, protože mylně ztotožňují jméno Krasíkov - jméno tvrze a vesnice pod kopcem - s hradem. Tuto tvrz a ves získali páni ze Skviřína (konkrétně senior Ratmír II.) zřejmě v r. 1256 od dědiců Kojaty Hrabišice (patrně Hermanna z Krasíkova). Hrad sám tedy vybudovali až páni z Boru - Bohuslav III. - a byl od samého počátku nazván Švamberkem, na rozdíl od vesnice a tvrze Krasíkov pod kopcem. Až později došlo k spletení pojmů, zvláště po zániku vesnice. Hrad Švamberk byl zbudován jako nové rodové sídlo pánů původně ze Skviřína, od r. 1263 pánů z Boru. Hrad prošel obdobími budování, ale i destrukcemi, významné bylo dobývání hradu Žižkou v únoru 1421 (Bohuslav VI.). Hrad zažil i několik požárů, po tom posledním v r.1644 byl hrad jen velmi nouzově opraven. Definitivní konec hradu pak znamenaly boje mezi švédským a císařským vojskem o tři roky později.
Popis hradu
Hrad je tvořen dlouhým trojúhelníkem, který je v polovině přeťatý vyzděným příkopem. Z původního hradu za příkopem se zachovala pouze kulatá věž na konci ostrohu, část zdi přiléhajícího paláce a sklep s valenou klenbou. V předhradí stálo několik hospodářských budov.
Zajímavosti okolí
- kostel sv. Máří Magdaleny se zvonicí na vrchu Krasíkov
- Naučná stezka Krasíkov - Ovčí vrch
- Konstantinovy Lázně
- Přírodní park Hadovka
Literatura
- Tomáš Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri, Praha 1999
- M. Novobilský, P. Rožmberský: Hrad Krasíkov neboli Švamberk, Nadace České hrady, Plzeň 1997
- Dobroslava MENCLOVÁ, České hrady I., Odeon Praha 1972, s.160
- Kolektiv, Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Západní Čechy, Svoboda 1985, s.162-166
- M. NOVOBILSKÝ, P. ROŽMBERSKÝ, Hrad Krasíkov neboli Švamberk, Nadace České hrady Plzeň 1997 a 2004 - zcela chybné, zvláště v otázkách nejstarší historie hradu, ale i pánů ze Skviřína!
- Tomáš DURDÍK, Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri Praha 1999, s.543 (nepřesné)
- Jiří JÁNSKÝ, Páni ze Švamberka, Domažlice 2006
Externí odkazy
- Švamberk na www.hrady.dejiny.cz
- Švamberk na www.paladix.cz
- Švamberk na www.hrady.cz
- Spolek hradu Švamberk
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |