Administrativní dělení Japonska
Z Multimediaexpo.cz
Japonsko se administrativně člení na 47 základních jednotek čtyř různých druhů, nazývaných souhrnně todófuken (都道府県). V českém jazyce je zvykem označovat tyto jednotky jako prefektury, ačkoli toto označení není zcela přesné.
Obsah |
Historie
Kořeny současného systému prefektur položila někdejší vláda období Meidži v roce 1871. Jejím výnosem zanikly feudální územní celky han, které se transformovaly na prefektury, často na stejném území. Prefektur bylo původně přes 300, ale již koncem roku 1871 byl jejich počet zredukován na 72 a později, roku 1888, na dnešních 47 prefektur.
Současný stav
Současný stav má právní základ v zákoně o místní autonomii z roku 1947, který dal prefekturám více politické moci a zavedl prefekturní vlády a parlamenty.
Základem je 47 administrativních jednotek nejvyšší úrovně:
- 1 metropolitní město to (都) … Tokio,
- 1 správní okruh dó (道) … Hokkaidó,
- 2 městské prefektury fu (府) … Ósaka a Kjóto,
- 43 prefektur ken (県).
Prefektury se dále člení na města ši (市) a okresy gun (郡). Výjimkou je prefektura Hokkaidó, která se, vzhledem k velikosti území, dělí na 14 subprefektur šičó (支庁). Okresy se dále dělí na města čó (町) a obce son(村).
Regionální uspořádání
Prefektury se také často seskupují do regionů, ačkoli takové uspořádání nemá zatím právní podklad. Regionů je nejčastěji udáváno 8, ale lze se setkat i s počtem 10 regionů, který získáme, budeme-li uvažovat jednotlivé podregiony regionu Čúbu, které navíc nejsou exaktně definovány.
1. Hokkaidó 2. Aomori 8. Ibaraki |
15. Niigata 16. Tojama 24. Mie |
31. Tottori 36. Tokušima 40. Fukuoka |
Reference
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |