Amfibolit

Z Multimediaexpo.cz

Mikroskopický pohled pod jedním nikolem na amfibolit

Amfibolit je regionálně metamorfovaná hornina vyznačující se střední až hrubou velikostí zrna. Barva horniny bývá nejčastěji zelená až černá.[1] Amfibolit má většinou páskovaný charakter, což způsobuje ukládání vrstev tmavého amfibolu a světlého plagioklasového živce. To bývá nejčastěji důsedek vrstevnatosti původních hornin jako jsou v tomto případě čedičové tufy.

Obsah

Složení

Složení amfibolitu je poměrně pestré. Hlavními prvky jsou amfiboly a plagioklasy. Mezi minerály objevující se v hornině jsou to např. druhy amfibolu (nad 50% objemu, hornbled, aktinolit a tremolit), živec, biotit, granát (almandin).[2] Velké množství krystalů amfibolu způsobuje v některých případech až břidličnatost horniny.

Vznik

Amfibol vzniká většinou regionální metamorfózou magmatických hornin, především čedičů a andezitů. Do přeměňovaných hornin se řadí také jejich hlubinné ekvivalenty jako jsou gabro a diorit. Jejich vznik při teplotách 500 - 700°C je doprovázen širokým rozsahem tlakových podmínek. Tyto podmínky nastávají v hloubkách 10 - 30 km pod povrchem Země.

Makroskopický pohled na amfibolit

Výskyt

Výskyt amfibolitů je velmi rozšířený ve všech metamorfovaných terénech celého světa, kde byla výchozí hornina čedič nebo andezit. Amfiboly mají velmi složitou strukturu, a proto jsou mnohými geology nazývány odpadkové koše nebo mořské houby mezi minerály.

Využití

Vysoká pevnost a mimořádná odolnost této horniny jsou předpoklady pro kvalitní drcené kamenivo, používající se v silničářství.

Reference

  1. Cojeco.cz - amfibolit [online]. Cojeco.cz, [cit. 2008-08-09]. Dostupné online.  
  2. P12 - AMFIBOLIT [online]. Geofyzikální ústav Akademie věd České Republiky, [cit. 2008-08-09]. Dostupné online.  
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Amfibolit