Apple I
Z Multimediaexpo.cz
Apple I., známý také jako Apple-1, je prvním osobním počítačem tehdy čerstvě založené firmy Apple a zároveň jako první osobní počítač, který dosáhl výrazného komerčního úspěchu.
Navrhl jej Stephen G. Wozniak a Steve Jobs pro osobní účely. Apple I. byl první produkt firmy Apple, představený v dubnu 1976 na exhibici (Homebrew Computer Club) ve městě Los Altos v Kalifornii v USA. Bylo vyrobeno asi 200 těchto počítačů. Skromné technické vybavení počítače Apple I. vypovídá o pokroku té doby. Původní maloobchodní cena za jeden počítač se 4 KB RAM činila 500 USD.
Obsah |
Vznik počítače Apple I.
Píše se rok 1971, když se poprvé setkávají Steve Jobs a Stephen G. Wozniak. V té době jednadvacetiletý Steve Wozniak a šestnáctiletý Steve Jobs. V roce 1975 sestavili v garáži Jobsových rodičů první jejich osobní počítač a pojmenovali jej Apple I. (jablko), podle hlavní složky Wozniakovy vegetariánské stravy.
Jobs navázal kontakt s místním počítačovým skladem, The Byte Shop, který mu nabídl, že by měl o stroj zájem, ale jen v úplné sestavě. Majitel, Paul Terrell, přešel dále a řekl, že by objednal 50 kusů a zaplatí 666.66 USD za každý doručený kus. Jobs přijal objednávku Byte Shopu, a potřebné součástky objednal z Cramer Electronics, aby mohl sestavit Apple I. Místní úvěrový manažer se Jobse zeptal, jak bude platit splátky a on odpověděl: „Mám tuto objednávku z Byte Shop z řetězce počítačových skladů na 50 z mých počítačů a platby jsou na dobírku. Pokud mi dodáte součástky do 30 dnů, budu schopen postavit a doručit počítače v daném termínu, shromáždit peníze od Terrella z Byte Shopu a zaplatit vám."
Úvěrový manažer Paul Terrell, který navštěvoval IEEE počítačové konference v Asilomar v Pacific Grove, potvrzoval pravdivost objednávek. Ohromen Jobsovou vytrvalostí, Terrell ujistil úvěrového manažera, že až se počítače ukážou ve skladu, Jobs bude mít víc peněz než je potřeba k zaplacení součástek. Stevové, a jejich malá pracovní skupina, strávili den a noc sestavováním a testováním počítačů, aby mohli počítače doručit Terrelovi včas pro zaplacení dodavatelům. A aby měli zbylý čistý zisk na další objednávku.
Steve Jobs našel způsob jak financovat společnost, která se má brzy stát multimilionářskou, bez toho, aniž by museli prodávat akcie nebo vlastnická práva.
Výběr procesoru
Tehdy všeobecně dostupný mikroprocesor byl pouze Intel 8080 za 179 USD, a Motorola 6800 za 170 USD. Wozniak preferoval 6800, ale ani jeden z nich nebyl pro ně cenově dostupný. Tak sledoval, učil se a navrhoval počítače na papíře a přitom čekal, až si je bude moct dovolit CPU. Když MOS Technology vydalo svůj čip 6502 v roce 1976 za 20 USD, Wozniak napsal pro tento procesor základní verzi, potom začal navrhovat počítače, aby v tom mohl běžet mikroprocesor 6502, který byl navržen stejnými lidmi jako mikroprocesor 6800. Wozniakovy dřívější návrhy počítače s mikroprocesorem 6800, potřebovaly pouze menší změny, aby fungovaly na novém čipu 6502.
Hardware Apple I.
Tyto počítače se prodávaly jako stavebnice, postavené na mikroprocesoru Motorola 6502 , který byl taktovaný na frekvenci 1 MHz. Kapacita operační paměti činila v základní sestavě 4 KB, kterou bylo možné rozšířit na 8 KB. Další možné rozšíření mohlo být provedeno pomocí rozšiřující karty a velikost operační paměti dosahovala až 48 kB. Apple I také zahrnoval samonaváděcí programový kód na v ROM paměti, který zjednodušoval uvedení do chodu. Ačkoli byl stroj jednoduchý, i přesto to byl designově mistrovský kousek, který používal daleko méně součástek, než cokoli jiného v jeho třídě. Wozniak rychle získal reputaci mistrovského designéra.
Grafické promítnutí bylo prováděno pomocí obvyklého televizního modulátoru. Nebyly to displeje, které známe u pozdějších strojů, ale text byl zobrazován velmi pomalu, v 60 znacích za sekundu. Avšak toto bylo stále rychlejší, než tehdejší dálnopis. Video ovladač počítače Apple I. zobrazoval textový režim 40 znaků na 24 řádcích v textu a znázorňoval jen velká písmena. Možnost ukládání dat je realizována přes kazetové rozhraní počítače, pro načítání a ukládání programů v rychlosti 1200 bit/s.
Použití Apple I.
Apple I. není ani zdaleka určen pro kancelářskou práci nebo na hraní, jako domácí počítač. Jedná se o soubor obvodů, které může sestavit jen skutečný zájemce o mikropočítače či uživatel zběhlý v sestavování elektronických zařízení. Zákazník musel také sám počítač Apple I. vybavit potřebnými programy. Uživatelé přidali ještě: case, napájecí zdroj, klávesnice, displej. I přesto byl na dosud nenasyceném trhu systém Apple I. velmi úspěšný. Obrat firmy Apple za první rok se blížil k milionu dolarů.
YouTube
The 1976 Apple I – Tech TV Screen Savers (anglicky) |
Apple 1 Replica (anglicky) |
Reference
- ČADA, Ondřej: Apple Macintosh, Praha 1992, s. 20.
Externí odkazy
- Historie Apple I. a časová osa Apple Computer (anglicky)
- Old-computers.com - Apple I (anglicky)
- Stránky věnované Apple I. (anglicky)
- Museum Apple I. (anglicky)
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |