Břečťan popínavý
Z Multimediaexpo.cz
Břečtan popínavý (Hedera helix Linné) je okrasná půdopokryvná a popínavá rostlina.
Popis
Popínavá vytrvalá rostlina s hlubokým kořenovým systémem a četnými příčepivými kořínky, které vyrůstají z uzlin na stonku a díky nim se může břečtan šplhat vzhůru. Délka stonku může být až 15m. Listy jsou na stonku postaveny střídavě, 3-5cm velké,kožovité, tmavě zelené, v okolí žilek často světleji zbarvené. Doba květu VII-XI. Plodem jsou malé tmavě modré nebo černé bobule, které na rostlině vydrží až do jara. Bobule jsou pro člověka jedovaté, pro ptáky jsou nejedovaté.
Areál rozšíření
Celá severní polokoule až po šedesátou rovnoběžku
Obsah |
Stanoviště
Břečťan snáší přímé sluneční paprsky špatně a je to typická rostlina lesního podrostu, takže dobře snáší stín i polostín.
Význam
Okrasná rostlina, používaná ve výsadbách jako půdokryvná a popínavá. Průmyslově se z něj izolují jedovaté látky využívané k výrobě dezinfekčních přípravků.
Břečtan je významnou léčivou rostlinou. Sbíranou drogou jsou listy. Přípravky jsou hlavně na vnější použití. Pomáhá při popálení sluncem, odstranuje celulitidu, teplé obklady jsou dobré na pohmožděniny.
Rozmnožování
Břečťan popínavý se rozmnožuje pomocí řízkování, ale řízkují se pouze dužnaté, ne dřevěné výhony. Po zapichnutí do hlíny je lepší na rostlinu dát skleněnou sklenici nebo igelitový sáček.
Jedovatost
Rostlina jako taková není jedovatá, ale její plody, které jsou vzácné jsou velmi prudce jedovaté.
Externí odkazy
- Břečťan popínavý na portále Zdravcentra.cz
- Břečťan popínavý na botanika.wendys
- Břečťan popínavý na biolibu
- obrázky břečťanu popínavého
- Břečťan popínavý - czech.cz
- Břečťan popínavý
|
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |