Slovenský prohlížeč pro BeOS
Z Multimediaexpo.cz
Když se koncem roku 1999 začal ve větším měřítku prosazovat operační systém BeOS verze 4.5 (Intel / PowerPC), objevilo se několik nepříjemných slabin v jeho softwarovém portfóliu. Jednou z nich byla hodně slabá podpora velmi populárního a uznávaného formátu PDF. Tento problém byl naštěstí vyřešen v květnu 2002 nástupem skvělého freewarového programu BePDF verze 0.9.3, který pracuje výhradně v aktuálním BeOS verze 5.0 (uživatelé BeOS 4.0 / 4.5 mají bohužel smůlu). BePDF reprezentuje komplexní PDF prohlížeč s podporou nejnovějších technologií, který navíc podporuje opravdu mnoho národních jazyků - Angličtinu, Němčinu, Francouzštinu, Španělštinu, Bulharštinu, Dánštinu, Finštinu, Italštinu, Japonštinu, Maďarštinu, Norštinu, Polštinu, Portugalštinu, Ruštinu, Švédštinu, Čínštinu, Slovenštinu a hlavně Češtinu. Navíc umí přímo spolupracovat se známým programem Ghostscript verze 6.50 (doporučuji ovšem verzi 7.0).
Ihned po jednoduché instalaci z nativního formátu PKG jsem tedy aktivoval český jazykový modul, ale bohužel se rychle ukázala jeho výrazná nevyzrálost. Proto jsem okamžitě přešel do zcela kompletního slovenského jazykového modulu, který používám dodnes. Základní aplikační okno programu je rozděleno na tři rozdílně velké části. V horní menší části je umístěno sedm slovenských menu (Súbor, Upraviť, Nájsť, Strana, Záložka, Zobrazenie a Nápoveda). Standardní nástrojová lišta obsahuje celkem 23 pěkných ikon vylepšených o bublinkovou nápovědu.
Levá střední část okna slouží k zobrazování číselného seznamu všech stran momentálně otevřeného PDF dokumentu nebo k zobrazení systému pevných i uživatelských záložek, který se poměrně snadno ovládá třemi funkcemi (Pridať, Vymazať a Upraviť) v menu Záložka.
Pravá střední část okna nabízí víceméně standardní zobrazovací plochu pro vždy jeden PDF dokument. U spodního okraje najdete běžnou informační řádku. Navíc má uživatel k dispozici podrobnou anglickou HTML nápovědu. První menu Súbor obsahuje celkem 9 standardních funkci pro základní manipulace s PDF soubory (otevřít a zavřít soubor, podrobné informace o souboru, tisk apod.).
V druhém menu Upraviť můžeme využít tři standardní funkce pro výběr i kopírování textu do clipboardu a aktivovat podrobný konfigurační dialog - Nastavenie.
Třetí menu Nájsť nabízí dvojici základních funkci pro vyhledávání textu v otevřeném PDF dokumentu (Nájsť, Nájsť další). Ve čtvrtém menu Strana je umístěno sedm čistě navigačních funkcí (první stránka, předcházející, následující, poslední stránka, skok na stránku, zpět a dopředu). V šestém menu Zobrazenie najdeme celkem 11 funkcí pro různé způsoby zobrazení PDF souboru včetně potlačení menu (režim celé obrazovky), komfortní úpravu velikosti dokumentu (25%, 33%, 50%, 66%, 75%, 100%, 125%, 150%, 175%, 200% nebo jinou hodnotu) a pravoúhlé otočení dokumentu (0 stupňů, 90 stupňů, 180 stupňů a 270 stupňů).
Poslední menu Nápoveda nabízí 6 zajímavých funkcí včetně perličky jménem - Skontrolovať modernizáciu (Check for Update). Pokud tato funkce zjistí, že na domovské internetové stránce je k dispozici novější verze programu, budete okamžitě vyzváni k její instalaci.
Výborný prohlížeč BePDF má silnou výhodu ve výborném grafickém rozhraní, ve vynikající podpoře nejnovějších variant PDF souborů, v malých nárocích na výkon počítače, ve skutečně příznivé ceně a samozřejmě v kompletním slovenském prostředí. Otevřený projekt BePDF má dnes jasné dominantní postavení a ukazuje, že systém BeOS má stále mnoho nadšených stoupenců. Jednoznačně doporučuji.
Hardwarové nároky: Pentium / 200 MHz, 32 MB RAM, grafika 2 MB VRAM, 6 MB na disku.
Výrobce: Michael Pfeiffer (slovenská lokalizace - Martin Paučula)
Poskytl: http://www.bebits.com/app/1438
Cena: Freeware – zdarma