Bojový plyn
Z Multimediaexpo.cz
Bojové plyny spadají do skupiny dříve označované OL (otravné látky), nově BCHL (bojové chemické látky).
Jedná se o vysoce toxické látky, které jsou záměrně vyvinuté k zasažení a cílenému poškození, případně usmrcení, živých organismů. Bojové plyny jsou používané k rychlému a krátkodobému útoku na bojující jednotky a to zejména pro zpomalení jejich postupu (ztížení činnosti používáním PIO (prostředky individuální ochrany), nutnost dekontaminace, odsun zasažených).
Používání bojových plynů mělo zničující účinky v první světové válce, kde prakticky neexistovala ochrana proti tomuto zcela novému a masovému způsobu boje. V této době bylo využíváno především průmyslových škodlivin (později nahrazených cíleně vyvinutými látkami jako Tabun, Soman, Sarin, VX), zejména pak chloru (který se doslova přeléval po bojišti jako hustá mlha, vléval se do zákopů a leptal měkké sliznice, vnikal dýchacím ústrojím do těla a ničil respirační cesty) a, v té době převratně nového hořčičného plynu, yperitu.
V novodobém válčení již bojové plyny nemají tak zničující účinnek, především díky vybavenosti vojáků ochrannými maskami pro ochranou dýchacího ústrojí a dobré vycvičenosti v používání PIO. Vzhledem k charakteru vedených bojových akcí je použití BCHL v plynné formě takticky nevýhodné a obsahuje velké nebezpečí zasažení vlastních jednotek.
V ne příliš vzdálené minulosti se objevilo několik případů použití bojových plynů v hustě osídlených oblastech a městech. Takové použití pak spadá do kategorie teroristické války, kde je bojový prostředek masového ničení použit proti civilistům.
Chemické složení bojových plynů
Bojové plyny se dnes na bojištích využívají ve formě výbušnin CTB a S4S, které obsahují zejména yperit, salostit, O2 koncentrovaný v nenasyceném prostředí a Iód zatavený v uhlíkatém válci. Po nárazu se uvolní rozbuška a následuje tato reakce:
CO2 + SN2(OH)+ yperit (salostit atd...) - za přístupu vzduchu vzniká - vysoce jedovatá I5 + CO2 (někdy zbytky salostitového mazu).
Další pojmy
Bojová koncentrace: látka dosáhne bojové koncentrace ve chvíli, kdy její stanovené množství způsobí vyřazení nebo usmrcení daného procenta zasažených. U BCHL v plynném stavu je, v případě použití ve volném terénu, těžké udržet dlouhodobě bojovou koncentraci. Dosažení bojové koncentrace ovlivňuje druh použité látky, meteorologická situace a topografická situace.
Přirozená dekontaminace: při použití plynu v otevřeném terénu je nutné počítat s fenoménem přirozené dekontaminace, jedná se o srážení a omývání aerosolu deštěm, odpařování nebo kondenzace látky ve vztahu k teplotám a povětrnostní podmínky.
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |