V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Cerová vrchovina

Z Multimediaexpo.cz

Ruiny hradu Hajnačka v Cerové vrchovině

Cerová vrchovina leží na jižním Slovensku. Má protáhnutý tvar od západu k východu. Zhruba jednu polovinu území obklopuje Jihoslovenská kotlina, druhá polovina tvoří slovenskou státní hranici s Maďarskem.

Charakteristika

Cerová vrchovina vznikla v posledních fázích vulkanické činnosti na území Slovenska před šesti až dvěma milióny let. Nejvyšší místa v této oblasti jsou Karanč (728 m), Šiator (660 m), Ragáč (536 m) a Veľký Bučan (515 m). Porost je zde tvořen listnatými lesy, nejvíce je rozšířen dub. V nížině okolo řeky Ipeľ se vyskytují lužní lesy. Západní část odvodňuje řeka Ipeľ, východ řeka Rimava a jejich přítoky. Území podnebně spadá mezi teplé oblasti se zimními průměrnými teplotami mezi −2 až −4 °C a letními teplotami 17 až 20 °C. Počet dní se snehovou pokrývkou se pohybuje okolo 50 - 70, počet letních dní mezi 60 - 70.

Chráněná území

Kamenný vodopád (Cerová vrchovina)

Cerová vrchovina má bohatý, relatívně nenarušený přírodný potenciál a proto bylo toto území s rozlohou 162 km² vyhlášeno v roce 1989 chráněnou krajinnou oblastí Cerová vrchovina. Její součástí jsou početné národní přírodní rezervace. Velmi cennou je národní přírodní rezervace Šomoška. Byla vyhlášená už v roce 1954 a jde o hradní vrch se vzácným příkladem rozpadu čediče na sĺoupovité pěti a šestiboké hranoly – Kamenný vodopád, který patří k evropským raritám. Zřícenina hradu na vrcholu pochází ze 14. století, na svazích pod hradním vrchem se nacházejí vzácná společenstva listnatých lesů.

K zajímavým chráněným přírodním památkám patří Pohanský hrad a Hajnačka – zřícanina gotického hradu ze 14. století na skalnatém kopci vulkanického původu. V sopečných horninách byly nálezeny úlomky kostí zvířat žijících v třetihorách. K chráněným přírodním památkám patří například Ragač, Sprašový odkryv u obce Radzovce nebo Soví hrad. Soví hrad je archeologické naleziště z doby kamenné a bronzové. Jde o čedičový vrchol s menší náhorní plošinkou a kráterem nad obcí Šurice.

Turistika

Přírodní zvláštnosti a zajímavosti lákají návštěvníky od jara do podzimu. Četné turistické cesty a naučné stezky vedou do nejatraktivnějších míst. Pro náročnější zimní sporty nejsou v této oblasti vhodné terény. Chybějí zde upravené svahy i lyžařské vleky, nenalézají se zde ani žádná zimní rekreační střediska. Za příznivých sněhových podmínek je možné se věnovat běžeckému lyžování.