Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Dusičnany
Z Multimediaexpo.cz
Dusičnany (ledky, nitráty) jsou soli kyseliny dusičné. Dusičnany jsou sloučeniny, jejichž obecný vzorec je M(NO3)x, kde M je kov nebo NH4 a NO3- je dusičnanový anion a x je rovno oxidačnímu číslu kationtu.
Obsah |
Ledek
- dusičnan sodný, vzorec je NaNO3 Vyskytuje se v zrnitých agregátech. Je bezbarvý nebo šedý, snadno se rozpouští ve vodě. Používá se k výrobě dusíkatých hnojiv. Byl součástí dýmavého střelného prachu. Naleziště je poušť Atacama v Chile.
Dusičnany praktického významu
Dusičnan sodný
Triviální název ledek chilský (NaNO3). Ačkoli tvoří rozsáhlá ložiska, vyrábí se dnes uměle. Připravuje se reakcí oxidů dusíku se sodou:
- NO + NO2 + Na2CO3 + O2 → 2 NaNO3 + CO2
laboratorní příprava spočívá v neutralizaci hydroxidu sodného kyselinou dusičnou dle následující rovnice: NaOH + HNO3 → NaNO3 + H2O Dusičnan sodný se používá jako hnojivo a jako oxidační činidlo. Vyskytuje se v zrnitých agregátech, pouze v oblastech s minimálním množstvím srážek - pouštích.
Dusičnan draselný
Triviální název ledek draselný (KNO3). Připravuje se z dusičnanu sodného. Tento způsob výroby dusičnanu draselného se nazývá konverze. laboratorně je možné ho vyrábět neutralizací hydroxidu draselného kyselinou dusičnou dle následující rovnice: KOH + HNO3 → KNO3 + H2O Používá se jako draselné a dusíkaté hnojivo nebo jako sůl k nasolování masa Sanytr (E252). Dusičnan draselný je též nejvýznamnější složkou původního černého střelného prachu.
Dusičnan amonný
Jeho vzorec je NH4NO3. Používá se jako složka trhavin.
Lze z něj připravovat azoxid N2O.
- NH4NO3 → N2O + 2 H2O
Dusičnan vápenatý
Vzorec : Ca(NO3)2. V čistém stavu je to bílá, krystalická látka rozpustná ve vodě. Připravuje se rozpouštěním uhličitanu nebo hydroxidu v kyselině dusičné. Používá se jako dusíkaté hnojivo.
Dusičnan barnatý, Dusičnan strontnatý
Vzorec dusičnanu barnatého je Ba(NO3)2. Barví plamen zeleně a je proto součástí složí pro zelený bengálský oheň. Vzorec dusičnanu strontnatého je Sr(NO3)2. Dusičnan strontnatý barví plamen červeně a je proto součástí složí pro červený bengálský oheň.
Dusičnan stříbrný
Jeho vzorec je AgNO3. Nazývá se též lapis infernalis nebo pekelný kamínek. Vzniká reakcí stříbra s kyselinou dusičnou. Je bezbarvý a jako jediná sůl stříbra se rozpouští ve vodě. Užívá se v lékařství, chemii jako skupinové činidlo aniontů 2. třídy a je základem chemických procesů ve fotografii._
Dusičnan měďnatý
Jeho vzorec je Cu(NO3)2. Je to modrá, hygroskopická látka dobře rozpustná ve vodě. Vzniká reakcí mědi s kyselinou dusičnou:
- 3 Cu + 8 HNO3 → 3 Cu(NO3)2 + 2 NO + 4 H2O
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |