Endocytóza zprostředkovaná receptorem
Z Multimediaexpo.cz
Endocytóza zprostředkovaná receptorem je druh endocytózy, velmi účinný a zároveň selektivní transport makromolekul do nitra živočišné buňky.
Makromolekula, která má být přenesena přes cytoplasmatickou membránu, se naváže na pro ní specifické receptory, které jsou buď difúzně rozptýleny po povrchu membrány, nebo se hromadí ve specializovaných úsecích, zvaných „povlečené jamky“, ang. coated pits. V případě, že jsou receptory rozptýlené po membráně, po navázání ligandu se shluknou.
Z druhé strany cytoplasmatické membrány je povlak tvořený polypeptidy, z nichž největší je klathrin. Molekuly klathrinu tvoří mřížku pěti- a šestiúhelníků, jakýsi koš, který vtahuje celou povlečenou jamku s receptory a navázaným ligandem do nitra buňky. Odškrcením vzniká opláštěný, klathrinový váček, transportní vezikul, ve kterém je navázaná částice předána endozomům.
V endozomu se receptor uvolní z komplexu s ligandem a vrací se v transportním váčkz zpět do cytoplasmatické membrány k opětovnému použití. Přenesená makromolekula zůstává v buňce. Ve srovnání s podobnou, ale nespecifickou pinocytózou je endocytóza zprostředkovaná receptorem více než 1000x účinnější.
Literatura
- ALBERTS, B. et al. Základy buněčné biologie. Z angl. 1. vyd. přel. Prof.RNDr. Arnošt Kotyk DrSc., RNDr. Pavel Honzák, CSc 2. vyd. v ČR. Brno: Centa, 2003, 630s. ISBN 80-902906-2-0.
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |