V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Freddie Mercury

Z Multimediaexpo.cz

Freddie Mercury
Freddie Mercury (1986)
Památník – Freddie Mercury

Freddie Mercury (* 5. září 1946, † 24. listopadu 1991) byl britský skladatel a zpěvák, byl členem rockové skupiny Queen. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších rockových zpěváků, proslulý byl i svým charizmatem při vystupování.

Obsah

Život

Mládí

Narodil se jako Farrokh Bulsara ve Stone Town na východoafrickém ostrově Zanzibar. Jeho rodiče Bomi a Jer byli Pársové z indického státu Gudžarát; otec Bomi působil na Zanzibaru v britské koloniální správě jako soudní úředník. V pěti letech začal navštěvovat zanzibarskou misijní školu. Roku 1955 byl poslán do Bombaje, kde žil v internátní škole St. Peter's v Panchgani. Opustil tak svého otce, mladší sestru Kashmiru a hlavně svou matku, se kterou měl velmi silný vztah. V St Peter's se mu dostalo klasické anglické výchovy. Začal chodit na hodiny klavíru, které pozitivně ovlivní jeho budoucí kariéru. Dokonce se svými kamarády zakládá svoji první hudební skupinu - The Hectics, kde hraje na klavír. A právě zde získává přezdívku pod kterou ho bude znát celý svět - Freddie. Jelikož se líbila jemu i rodičům, jeho skutečné jméno upadá v zapomnění. Roku 1963 Freddie školu z neznámých důvodů opouští, vrací se domů a dokončuje vzdělání v klášterní škole St Joseph's. Po revoluci na Zanzibaru se rodina v roce 1964 přestěhovala do Británie.

Velká Británie na začátku 60. let musela na Freddiho působit jako zcela jiný svět. Ani ve škole se mu nevedlo - zhoršil se ve všech předmětech, kromě jednoho: umění. To nejspíš napomáhá rozhodnutí přihlásit se na uměleckou školu. Stala se jí londýnská Ealling College of Art. Zde se Freddie, tehdy devatenáctiletý, seznámil s mnoha pozdějšími osobnostmi uměleckého světa jako třeba Pete Townshend z The Who.

Dospělost

V roce 1969 se Mercury seznámil s kytaristou Brianem Mayem a s adeptem zubního lékařství, bubeníkem Rogerem Taylorem. Tihle dva, ještě s Timem Staffelem, založili v roce 1970 kapelu Smile. Freddie jim navrhnul, jestli by u nich v kapele nemohl zpívat a oni souhlasili. Jedinému Timu Staffelovi se to nelíbilo a z kapely odešel. Roger a Brian navrhovali jako název kapely Grand Dance, ale Freddie řekl, že se kapela bude jmenovat Queen. I přes malé protesty nakonec souhlasili. Potřebovali ještě jednoho člena, kterým se stal baskytarista John Deacon. Jejich první album Queen nemělo zdaleka úspěch.

Až druhé LP, které vyšlo v březnu 1974, bylo úspěšné – se stalo 5. nejprodávanějším albem v Británii a další album (Sheer Heart Attack - listopad 1974) bylo dokonce druhé. 21. listopadu 1975 vyšlo LP A Night at the Opera se skladbou Bohemian Rhapsody, ve které sbory byly nahrány postupným navršením 180 hlasů, použitá kytara potom působila dojmem orchestrálního doprovodu. O 10 dnů později se singl Bohemian Rhapsody dostal na 1. místo britské hitparády, kterou vedl celých 9 týdnů. (Podruhé po Mercuryho smrti v roce 1991, výtěžek z prodeje byl věnován na výzkum léčení nemoci AIDS).

Na počátku 80. let si extravagantní Freddie přestal lakovat nehty na černo, oblékat se do saténu, a nechal si narůst knírek, ale extravagantní oblečení střídal dál. 30. června 1980 vyšlo LP The Game, které se stalo nejprodávanějším albem v USA. 13. července 1985 se konalo dvacetiminutové vystoupení Queen na londýnském koncertě Live Aid, který přenášelo 12 satelitů pro 1,6 miliard TV diváků na celém světě. Na koncertu vystoupili i Paul McCartney, Eric Clapton, David Bowie, Madonna, U2, The Who, Sting a další hvězdy tehdejšího hudebního nebe.

Smrt

Kolem roku 1989 se začalo veřejně spekulovat o Mercuryho špatném zdravotním stavu. Fyzicky i psychicky unavený Freddie ještě natočil se skupinou album Innuendo (únor 1991) – 1. v Británii a 30. v USA.

23. listopadu 1991 Freddie oznámil, že trpí AIDS a 24. listopadu 1991 kolem 19.00 umřel na zápal plic. Znovu vyšel singl Bohemian Rhapsody, jako hold zemřelému příteli, a dostal se na první příčku britské hitparády.

27. listopadu 1991 – pohřeb jen pro nejbližší přátele v krematoriu West London. 20. dubna 1992 – stadion ve Wembley - ceremoniál pro uctění památky FM pro více než miliardu TV diváků.

1995 – poslední studiové LP čtveřice Made In Heaven s několika vokálními záznamy, natočenými před Freddieho nečekanou smrtí.

V nepůvodní sestavě pak Queen vyrazili na turné v roce 2005, ovšem už bez Freddieho a bez Johna Deacona.

Velká galerie

YouTube

Freddie Mercury Interview in 1985 HD (anglicky)
Freddie Mercury interview in Brazil with Glória Maria (anglicky)


Podívejte se taky na

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Freddie Mercury
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Freddie Mercury