Glukonát zinečnatý

Z Multimediaexpo.cz

Glukonát zinečnatý je organická sloučenina, zinečnatá sůl kyseliny glukonové. Používá se jako doplněk stravy a také, pod názvem zincum gluconicum, jako homeopatikum.

Kyselina glukonová se vyskytuje v přírodě a vyrábí se kvašením glukózy, obvykle pomocí Aspergillus niger nebo jiných plísní, jako jsou Penicillium, či pomocí bakterií jako například Acetobacter, Pseudomonas a Gluconobacter. Lze jej také získat elektrolytickou oxidací, i když je tento proces nákladnější. Jeho výhodami jsou nižší mikrobiologický profil a vyšší výtěžnost reakce.

Obsah

Použití

Léčba nachlazení

Glukonát zinečnatý se používá jako součást léku na nachlazení, bylo ovšem zjištěno že nejvýraznější účinek na dobu trvání nachlazení má octan zinečnatý. Byly provedeny pokusy s léčením nachlazení podáváním zinečnatých sloučenin nosem, ovšem zjistilo se, že zinek může v některých případech způsobit anosmii.

Veterinární použití

Výrobek založený na glukonátu zinečnatém, rovněž obsahující arginin, se používá k chemické kastraci zvířat; u psů se podává injekčně přímo do varlat. Prodává se pod různými značkami jako jsou například Neutersol a Esterilsol.

Bezpečnost

Po intranasální aplikaci některých produktů obsahujících glukonát zinečnatý byly zjištěny případy anosmie (ztráty čichu). V září 2003 proběhlo několik soudních sporů kvůli tomu, že si uživatelé stěžovali na skutečnost, že nosní gel s obsahem glukonátu zinečnatého a několika neaktivních přísad negativně ovlivnil citlivost jejich čichu a někdy také chuti. Společnost Matrixx Initiatives, Inc., výrobce tohoto přípravku, prohlásila, že jen málo lidí mělo problémy a anosmie mohla být způsobená samotným nachlazením. V lednu 2006 bylo vyřešeno 340 těchto sporů celkovým odškodněním 12 milionů $.

Reference