V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Hasič

Z Multimediaexpo.cz

(Přesměrováno)
hasiči v České republice v obvyklém hasičském oblečení
oblečení hasičů v České republice: zleva: běžné oblečení s reflexními pruhy, hazmat suit (anglicky) - pro likvidaci chemických havárií, fire proximity suit (anglicky) - proti extrémnímu sálavému teplu

Hasič (staré označení požárník) je zejména označení pro profesionálního nebo dobrovolného člena hasičské jednotky. Hasiči v množném čísle se často užívá jako zjednodušené označení dobrovolných i profesionálních hasičských sborů. Kromě hašení požárů zasahují hasiči obvykle také v případech povodní, jiných živelných pohrom, ekologických haváriích, pomáhají při dopravních nehodách, technické pomoci a jiných mimořádných událostech. Vykonávají tedy také další činnosti, které v jiných zemích vykonávají specialisté zvaní záchranáři. Spolupůsobí též při prevenci požárů a dalších podobných nežádoucích událostí.

Obsah

Hasiči v Česku

V Česku působí hasiči různými formami:

  • HZS - seskupení rozpočtových organizací s názvem Hasičský záchranný sbor České republiky, kde vykonávají práci hasiče jako své hlavní povolání
  • JSDH - v jednotkách sborů dobrovolných hasičů, kde vykonávají práci hasiče dobrovolně ve svém pracovním volnu, mohou také dostávat finanční odměnu nejčastěji od zřizovatele nebo sponzora dané hasičské jednotky. Zřizovatelem nebo sponzorem bývá často obec nebo podnik.
  • SDH - je organizační složkou Sdružení hasičů Čech, Moravy s Slezska. Členové tohoto sdružení si říkají "hasiči", ale s jednotkami sboru dobrovolných hasičů, které zřizují obce nebo podniky a které vyjíždějí k mimořádným událostem, nemají nic společného. Sbory dobrovolných hasičů jsou často spolkem významným z hlediska společenského života obce, podobně jako Sokol, myslivecké a lidové umělecké sbory atd.
  • V jiných hasičských záchranných sborech, které mohou být například organizační jednotkou podniku (výrobního, dopravního apod.), který není rozpočtovou organizací.
  • V neposlední řadě se také dobrovolní, ale i profesionální hasiči věnují požárnímu sportu, který mnohdy bývá i vrcholovým sportem, ve kterém čeští hasiči patří na světovou špičku.
  • Telefonní číslo k přivolání hasičů je 150 (zneužití je trestné).

Čeští hasiči také cvičí různé varianty průběhů svých zásahů.[1]

Historie

Jakýsi základ hasičského sboru lze hledat již ve starověkém Římě. Tamní hasičský sbor se skládal z asi 500 otroků. Poté byla požárnická odbornost zapomenuta a v případě požárů se hašení účastnili všichni obyvatelé měst. Avšak také vznikala nová protipožární opatření, jedním z nevýznamnějších bylo oddělení kuchyně od hlavní části stavby. Teprve na začátku 19. století se začali opět formovat požární sbory, avšak na principu dobrovolnosti. Hasič (staré označení je požárník) je zejména označení pro profesionálního nebo dobrovolného člena hasičské jednotky.

Literatura

  • WINTER, Zikmund. Kulturní obraz českých měst : Život veřejný v 15. a 16. věku : mezi roky 1420-1620. Praha : Matice česká, 1892. Dostupné online. Kapitola O požárech a polocii požárné, s. 218-252.
  • VYSOCKÝ, J.. Základy hasičstva : Rukověť pro českoslovanské větší i menší obce, obecní úřadníky, jakož i sbory hasičské a jednoty tělocvičné : Se 66 dřevorytinami. Praha : Berringer a Pichl, 1869. Historie hasičstva, texty hasičských řádů, průběh hašení požáru včetně výčtu potřebného vybavení, organizace hasičských sborů a cvičení hasičů v praktické příručce z konce 60. let 19. stol. doplněné popisem několika velkých požárů.

Reference

  1. JANČAR, Rostislav. Podívejte se, jak se vyprošťuje člověk zpod kol tramvaje. technet.cz [online]. 2008-07-21 [cit. 2010-08-14]. Dostupné online.  


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Fire fighter