Sbor dobrovolných hasičů
Z Multimediaexpo.cz
Sbor dobrovolných hasičů je obecné označení dobrovolnického hasičského sboru a zároveň součást názvu většiny konkrétních dobrovolných hasičských sborů.
V mnoha zemích dobrovolné sbory doplňují činnost profesionálních hasičských sborů a činnost hasičských útvarů průmyslových a podobných firem. V Česku příspěvkové profesionální sbory tvoří dohromady Hasičský záchranný sbor České republiky, dobrovolné sbory jsou právně samostatné, nebo jako organizační složky občanských sdružení (Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Česká hasičská jednota, Moravská hasičská jednota) a bývají sponzorovány obcemi nebo firmami a jako subjekty se nepodílí na zásahových a likvidačních pracích při řešení mimořádných událostí. K mimořádným událostem vyjíždí jednotky sborů dobrovolných hasičů, které zřizují obce nebo podniky jako svou organizační složku.
Kromě hašení požárů zasahují hasiči, včetně dobrovolných, obvykle také v případech povodní, jiných živelních pohrom, ekologických haváriích, pomáhají při dopravních nehodách, technické pomoci a jiným mimořádných událostech. Spolupůsobí též při prevenci požárů a dalších podobných nežádoucích událostí.
Hasičské sbory jsou často i spolkem významným z hlediska společenského života obce, podobně jako Sokol, myslivecké a lidové umělecké sbory, místní fotbalové kluby atd. Soutěže v hasičském umění jsou nyní označovány jako požární sport.
Obsah |
Dobrovolní hasiči v Česku
Jednotky sboru dobrovolných hasičů obce/podniku
Jednotky sboru dobrovolných hasičů obce nebo podniku nemají se sbory dobrovolných hasičů nic společného, zřizují je obce nebo podniky (nikoli občanská sdružení). Právě členové jednotek zasahují u mimořádných událostí. Zjednodušeně je lze nazvat dobrovolní hasiči ve výjezdu.
Historie
Za první dobrovolný hasičský spolek na území Rakousko-Uherska a tedy i Česka bývá označován Spolek dobrovolných hasičů Zákupy, vytvořený roku 1850.[1] [2]
Oficiální nejstarší Dobrovolný sbor je ve Velvarech, založen roku 1864. viz: http://www.sdh.velvary.com/
Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska
V Česku dobrovolné hasičské sbory zastřešuje Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Provozuje vlastní web a od roku 1989 vydává čtrnáctideník Hasičské noviny.
Sdružení hasičů ČMS spolupracuje s Folklorním sdružením České republiky, v únoru 2001 spolu tato sdružení uzavřela smlouvy, které je zavazují navzájem propagovat a podporovat svoje akce.
V červnu 2006 sdružení uzavřelo smlouvu s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava o spolupráci v odborné a studijní oblasti, například zadávání témat diplomových prací a exkurze.
SH ČMS provozuje i dvě školy:
- Ústřední hasičská škola v Bílých Poličanech u Dvora Králové nad Labem
- Ústřední hasičská škola v Jánských Koupelích u Opavy
Pod patronací SH ČMS je také Centrum hasičského hnutí v Přibyslavi, což je hasičské muzeum (oproti tomu Hasičské muzeum v Ostravě je zřízeno městem Ostravou a za výrazného přispění pracovníků magistrátní požární inspekce).
Sbory dobrovolných hasičů v Čechách zastřešuje Česká hasičská jednota, sbory na Moravě a ve Slezsku Moravská hasičská jednota. Avšak není dáno že sbor musí být zaregistrován ať už v České či Moravské hasičské jednotě. Tato sdružení jsou samostatná ačkoli hasiči z těchto sdružení i jejich činnost se nijak neliší od hasičů se Sdružení hasičů ČMS
Hasičská vzájemná pojišťovna
S tradicí hasičského dobrovolnictví souvisí i Hasičská vzájemná pojišťovna, založená roku 1900 a obnovená roku 1992. Většinu jejích akcií vlastní dobrovolní hasiči. Akcionáři mají akcie na jméno.
Právní rámec
Sbor dobrovolných hasičů je organizační složkou občanského sdružení s názvem Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.
Negativa
Některé Sbory dobrovolných hasičů jsou kritizovány pro špatnou organizaci nebo zastaralost techniky. Obce využívají i mnoho let starou techniku, neboť sbory dobrovolných hasičů jsou podle zákona placeny jen z obecních peněz a těch často není. Problémy bývají s včasným předáním informací o místě požáru. Další problém je i v kázni některých členů, neboť slovo "dobrovolných" je u nich bráno doslova, proto se někdy stane že i při informaci o požáru se členové sboru dobrovolných hasičů nesejdou vůbec, nebo se sejdou jen v malém počtu. Problémy jsou také se zaškolováním členů, neboť ti musejí kromě své vlastní práce zvládat i předepsané požární vzdělávání.
Seznamy
- Sbory dobrovolných hasičů v Praze
- Sbory dobrovolných hasičů ve Středočeském kraji
- Sbory dobrovolných hasičů v Jihočeském kraji
- Sbory dobrovolných hasičů v Plzeňském kraji
- Sbory dobrovolných hasičů v Karlovarském kraji
- Sbory dobrovolných hasičů v Ústeckém kraji
- Sbory dobrovolných hasičů v Libereckém kraji
- Sbory dobrovolných hasičů v Královéhradeckém kraji
- Sbory dobrovolných hasičů v Pardubickém kraji
- Sbory dobrovolných hasičů v kraji Vysočina
- Sboru dobrovolných hasičů v Jihomoravském kraji
- Sbory dobrovolných hasičů v Olomouckém kraji
- Sbory dobrovolných hasičů ve Zlínském kraji
- Sbory dobrovolných hasičů v Moravskoslezském kraji
Reference
- ↑ HORSKÝ, Jaroslav. Sbor dobrovolných hasičů 1850-2005 Zákupy. [s.l.] : [s.n.], 2005.
- ↑ ŠIMEK, Jiří M.. Povídání o Zákupech. 2. vyd. Zákupy : Město Zákupy, 2004. 76 s. ISBN 80-239-4495-9.
Externí odkazy
- hasiči, web Sdružení dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska
- Hasičské noviny, čtrnáctideník Sdružení dobrovolných hasičů Čech, Moravy a Slezska, oficiálním vydavatelem je Hasiči s. r. o. Nové Město nad Metují.
- CPS - Centrum požárního sportu | CPS.požáry.cz, web zabývající se požárním sportem dobrovolných hasičů
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |