Hemangiom

Z Multimediaexpo.cz


Hemangiom je benigní (nezhoubný) mezenchymový nádor krevních cév. Obvykle se tvoří na povrchu kůže nebo pod kůží, může se ale vyskytnout i jinde. Asi 30 % hemangiomů je přítomno již při narození, většina ostatních se objeví během prvních pár měsíců života.

Obsah

Dělení hemangiomů

Hemagiomy můžeme rozdělit na:

  • kapilární,
  • kavernózní,
  • arteriovenózní.

Kapilární hemangiom

Kapilární hemangiom se vyskytuje nejčastěji v kůži, kde vytváří červené skvrny. Lidově se mu také říká jahodové znaménko. Často nepředstavuje vážnější problém a lze jej léčit steroidy, kryoterapií, nebo odstranit laserem či chirurgicky.

Kavernózní hemangiom

Kavernózní hemangiom (hemangioma cavernosum) můžeme najít v kůži, pod kůží nebo i na vnitřních orgánech. Makroskopicky vypadá jako modravý či nafialovělý uzel. Menší uzlíky mohou spontáně vymizet během školního věku. Větší hemangiomy se mohou vyskytnout např. v hrtanu (kde ztěžují dýchání) nebo na očním víčku (kde omezují vidění). Pak je nutná léčba - opět buď injekčním podáváním steroidů, laserovou terapií či chirurgickým vynětím.

Arteriovenózní hemangiom

Arteriovenózní (racemózní) hemangiom lze vidět v kůži, ale i jinde. Je charakterizován velice krátkým úsekem, kde se přívodná tepna rozdělí na kapiláry a opět spojuje do značně rozšířených žil.

Prevence

V současnosti není známa žádná účinná prevence proti hemangiomu.

Léčba

Léčba již byla v základech zmíněna u rozdělení hemangiomů. Ve většině případů není léčba nutná, pakliže ovšem způsobuje hemangiom problém (ať už funkční či psychický), existují tyto alternativy:

  • podávání steroidů (injekčně či orálně) může zmenšit velikost hemangiomu,
  • laserová terapie - laserové záření poškodí tkáň hemangiomu, přičemž kůže zůstane neporušená,
  • kryoterapie,
  • chirurgická léčba.

Prognóza

Valná většina hemangiomů nepředstavuje vážnější problém. Obvykle jde o potíže pouze kosmetického rázu. Přesto se mohou vyskytnout nádory, které omezují funkci některého orgánu nebo způsobují vážné krvácení.

Odkazy

Literatura

  • POVÝŠIL, Ctibor; ŠTEINER, Ivo. Speciální patologie. Praha : Galén, Karolinum, 2007. ISBN 8072624942.  

Externí odkazy