Hora Matky Boží

Z Multimediaexpo.cz

Vstupní schodiště do areálu kláštera na Hoře Matky Boží u Králík
Letecký pohled na klášter.
Tento článek pojednává o poutním místě u Králík. Možná hledáte: Hory Matky Boží

Hora Matky Boží (německy Marienberg, původní název byl Lysá hora) je vrch vysoký 760 m n. m. nacházející se v Hanušovické vrchovině se stejnojmenným klášterem na jeho vrcholu, asi 1,5 km východně od Králík v katastru obce Dolní Hedeč.

Jedná se, mimo jiné, o místo dalekého rozhledu a lyžařský areál. Hora tvoří přirozenou dominantu pro město Králíky. Na západním obzoru je odtud dobře vidět výraznou krajinnou dominantu, kterou je Suchý vrch s rozhlednou na jeho vrcholu. Dole pod kopcem je samozřejmě velmi dobře viditelné celé město Králíky včetně jeho nejbližšího okolí.

Obsah

Klášter

Součástí poutního areálu je i klášter, kde žijí Redemptoristé, kteří zde vystřídali Servity. V klášteře v době totality fungoval internační tábor pro řeholní osoby. K internaci sloužila i budova dnešního poutního domu. Řeholníci zde pracovali v zemědělství. Nějaký čas po likvidaci internačního tábora zde žily řeholnice. Po roce 1989 byl areál vrácen kongregaci Redemptoristů a byla započata generální oprava objektu.

V letech 20022006 fungovala při klášteře misijní skupina, která konala lidové missie ve farnostech, kam jí zvali duchovní správcové. V roce 2006 byla tato skupina přesunuta do kláštera v obci Tasovice u Znojma, kde má své nové zázemí a může v misijní činnosti pokračovat. Posléze zde fungovala "tisková missie" vydávající literaturu s redemptoristy spojenou. Od poloviny roku 2009 je klášter bez řeholní komunity, žije zde pouze jeden diecézní kněz obstarávající duchovní správu, o nědělích dojídějí vypomáhat kněží redemptoristé ze Svaté Hory u Příbrami.

Bohoslužby v poutním kostele

Všední dny: Mše svatá v 10.30, Neděle: Mše svaté v 8.30, 10.00 a 15.00 hod. Mimo tento pravidelný pořad má Hora Matky Boží - tak jako každé poutní místo - svou poutní sezonu, kdy bývají bohoslužby i další.

Představení místní komunity redemptoristů

Přístupové cesty

  • silniční (obě cesty jsou velmi úzké a nachází se na nich řada prudkých serpentin)

Literatura

Externí odkazy