Hormuzský průliv
Z Multimediaexpo.cz
Hormuzský průliv (arabsky مضيق هرمز – Madīq Hurmuz, persky تنگه هرمز – Tange-je Hormoz) je průliv mezi Perským zálivem a Ománským zálivem, který je částí Arabského moře. Odděluje také ománský poloostrov Musandam na jihu od asijské pevniny (Íránu) na severu. Jako jediná spojnice mezi Perským zálivem a oceánem patří mezi nejdůležitější strategická místa na světě. Průlivem se dopravuje okolo 20 % vytěžené ropy na světě a 35 % ropy přepravované po moři. V roce 2011 tudy denně proplulo v průměru 14 tankerů se 17 miliony barelů (tj. 2,7 milionů m³) ropy. Asi 85 % z tohoto objemu putovalo na asijské trhy, především do Japonska, Indie, Jižní Koreje a Číny.
Průliv je 150 km dlouhý, v nejužším bodě má šířku 54 km a jeho hloubka se pohybuje od 10 do 220 m. Jsou zde ostrovy Hormuz, Kešm a Larek.
V letech 1507–1622 průliv ovládali Portugalci a dodnes se na ostrově Hormuz dochovaly zbytky jejich pevnosti.[1]
3. července 1988 zde americká bitevní loď USS Vincennes sestřelila íránské dopravní letadlo Airbus A300 a na palubě zahynulo 290 osob.
8. ledna 2007 se zde srazila americká ponorka USS Newport News s japonským tankerem MV Mogamigawa a srážka se obešla bez zranění a úniku ropy do moře.[2]
Írán několikrát pohrozil uzavřením průlivu v případě napadení Izraelem a / nebo USA.[3]
Reference
- ↑ ŠTĚPÁNEK, Vít. Íránský Hormuz: kolem jedné z nejstrategičtějších námořních cest světa. iDNES.cz [online]. . Dostupné online.
- ↑ Americká ponorka se srazila s japonským tankerem. iDNES.cz [online]. . Dostupné online.
- ↑ Írán pohrozil uzavřením Hormuzského průlivu, Emiráty spustily ropovod. iDNES.cz [online]. . Dostupné online.
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |