Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Howard Hughes
Z Multimediaexpo.cz
Howard Robard Hughes (* 24. prosince 1905, † 5. dubna 1976) byl americký letecký konstruktér, pilot, podnikatel a filmový režisér a producent. Proslul díky překonání světového rekordu v rychlosti letu (566 km/h), rekordu v rychlosti letu kolem země (91 hod), konstrukci letounů Hughes H-1 Racer a H-4 Hercules, produkci filmů Pekelní andělé (Hell's Angels) a Psanec (The Outlaw), a nakonec i stále více excentrickým způsobem života. Byl znám jako nenapravitelný sukničkář, výstřední člověk a jeden z nejbohatších lidí na světě.
Dětství a dospívání
Hughes se narodil ve městě Humble v Texasu 24. prosince 1905, ačkoli je třeba zmínit, že uvedené datum narození někteří životopisci zpochybňují. Dle NNDB.com „Hughes tvrdil, že se narodil na Štědrý den, ale podle záznamu o křtu se ve skutečnosti narodil 24. září“ [1]. Jeho matka se jmenovala Allene Gano Hughes, otec Howard Robard Hughes st., vynálezce a vlastník patentu vrtného hrotu schopného pronikat i nejtvrdší horninou. H. R. Hughes st. v roce 1909 založil firmu Hughes Tool Company pro výrobu těchto vrtných hrotů, který začaly používat všechny naftařské společnosti a díky tomu později nebývale zbohatl.
Mladý Howard vyrůstal pod velkým vlivem své matky, která byla posedlá ochranou svého syna před bakteriemi a nemocemi. Od svého otce zdědil zájem o všechny mechanické věci a v jeho dvanácti letech se objevila fotografie mladého Howarda v místních novinách jako prvního chlapce v Houstonu, který vlastní kolo s motorovým pohonem a které si sám sestrojil.
Oba Howardovi rodiče zemřeli krátce po sobě během dvou let v období jeho dospívání. Allene Hughes zemřela ve věku 39 let v březnu roku 1922 kvůli komplikacím v těhotenství. Ani ne o dva roky později, v lednu roku 1924, zemřel Howardův otec na infarkt. Ačkoli měl Howard tetu, která zemřela na tuberkulózu, nikdo z jeho rodičů nezemřel na žádnou infekční nemoc, která by mohla mít spojitost s počátky jeho strachu před nemocemi a posedlostí prevencí.
Protože závět Howardova otce od smrti matky nebyla změněna, mladý Hughes zdědil 75 procent multi-miliónového dědictví, jehož součástí byly stále rostoucí zisky z důlních vrtáků. Brzy po smrti svého otce předčasně ukončil studium na Rice University v Houstonu a v červnu roku 1925 ve věku 19 let se oženil s Ellou Riceovou (Ella Rice). Krátce nato se odstěhoval do Hollywoodu, kde měl v úmyslu proslavit se jako filmový režisér a producent.
Osobní život
Mezi jeho vůbec nejznámější partnerky a přítelkyně patřila hollywoodská filmová hvězda Katharine Hepburnová.
O nejzajímavějším období života Howarda Hughese pojednává oskarový film režiséra Martina Scorseseho Letec (The Aviator) z roku 2004.
V roce 1971 sepsal spisovatel Clifford Irving o Howardu Hughesovi knihu, kterou vydával za jeho osobní paměti, přestože byla zcela vykonstruovaná. Irving tím docílil jednoho z největších mediálních podvodů a skandálů a byl následně odsouzen za podvod na 2,5 roku do vězení. O Cliffordu Irvingovi a jeho díle byl posléze natočen film Skandál (The Hoax) z roku 2006, natočený režisérem Lasse Hallströmem s Richardem Gerem v hlavní roli.
Externí odkazy
|
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |