V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Hydroponie

Z Multimediaexpo.cz

Hydroponie je pěstování rostlin bez půdy v živném roztoku. Hydroponicky je možné pěstovat téměř všechny pokojové rostliny. Nejvhodnějším substrátem je v tomto případě keramzit - expandovaný jíl. Zelenina - rajčata, okurky a pod. nebo květiny ( karafiaty, gerbery a pod.) pro produkci řezaných květů užitkové rostliny ve sklenících se také pěstují hydroponicky buď v minerální plsti nebo v roztoku na "tenké vrstvě". V těchto systémech voda cirkuluje, mimo záhony se zpět vrácený roztok filtruje, doplní se živiny, upraví pH a teplota. Podle systému a účelu pěstování se přdávají hnojiva. Pro uzavřený systém pěstování pokojových rostlin v keramzitu lze použít kvalitní tekutá hnojiva bez balastních látek a při každé zálivce zalévat slabým roztokem 0,02%. Pro tento způsob existují ještě dlouhopůsobící iontovýměnná hnojiva na bázi Lewatitu, která vyměňují živné ionty za soli obsažené v zálivkové vodě. V případě použití takového hnojiva není vhodná zálivka dešťovou vodou. Tuto lze rostlinám dodávat jednou za 3 - 4 měsíce.

Velká většina rostlin, která je pěstována hydroponicky, může růst v hydroponii i v půdě. Tento typ pěstování je vynálezem Egypťanů. Mezi výhody patří rychlejší růst rostlin, menší náchylnost k chorobám. Vděčnou hydroponickou rostlinou je např. voděnka (Zebrina). Tato metoda pěstování je vhodná pro alergiky.

Pěstování

Květinám, pěstovaným bez zemního substrátu, škodí studený vzduch a průvan, proto je nutné větrat jen opatrně. Potřebují světlo, ale je nevhodné vystavit je slunečním paprskům přímo. Pro zálivku a rosení nemají v oblibě studenou (optimální teplota je 20 °C), chlorovanou a tvrdou vodu.

Výhody hydroponického pěstování rostlin

  • Vhodnost pro alergiky (absence alergenů v zemině nahrazené pěstebním roztokem)
  • kontrola přesné skladby živin
  • rychlejší zakořenění
  • květiny vyrostou rychleji, takže se dřív sklízí úroda ze zelené zahrádky

Externí odkazy