Indický oceán
Z Multimediaexpo.cz
Indický oceán je třetím největším oceánem, který vznikl již před 130 miliony lety. Nachází se mezi Afrikou, Asií, Austrálií a Antarktidou a pokrývá 20% povrchu světového oceánu (asi 75 000 000 km²). Obsahuje 292 131 000 km³ vody. Na západě se spojuje s Atlantickým oceánem, na jihu s Jižním ledovým oceánem a na východě s Tichým oceánem (Pacifik). V tomto oceánu dochází k minimálnímu výlovu ryb. Z přírodních krás oceán ukrývá korálové útesy (Lakadivy, Maledivy) - tím se stává atraktivním pro potápění. Z přírodního bohatství skýtá množství nerostných zdrojů. Vedou zde důležité obchodní trasy pro vývoz. Proto se tohoto oceánu také majoritně týká problematika pirátství. V oblastech východních moří Indického oceánu proudí monzunové větry. Pásmo poblíž Středoindického hřbetu se vyznačuje častými podmořskými zemětřeseními o síle 9,3 stupně Richterovy škály (26. prosinec 2004). V Indonésii, Thajsku, Indii a na Srí Lance si obrovitá vlna tsunami vyžádala více než 300000 obětí.
- Nejhlubší místo: Sundský příkop −7 531 m
- Podíl na rozloze Země: 14,9 %
Největším zálivem je Bengálský záliv (největší na Zemi). Nejteplejšími zálivy jsou Perský záliv a Rudé moře. Díky své poloze je nejteplejším oceánem Země.
Obsah |
Význačné přístavy
- Perth (Austrálie)
- Karáčí (Pákistán)
- Kalkata (Indie)
- Bombaj (Indie)
- Kolombo (Šrí Lanka)
- Mogadišu (Somálsko)
Okrajové části
Literatura
- Moře a oceány, Editions Atlas 2006
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |