Jizerskohorské bučiny

Z Multimediaexpo.cz

Jizerskohorské bučiny

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny je největším komplexem bukového lesa v Česku. Vznikla 15. 9. 1999, kdy vstoupila v platnost vyhláška č. 200/99 Sb. Vznikem této rezervace bylo propojeno sedm rezervací původních: Špičák, Stržový vrch, Poledník, Štolpichy, Frýdlantské cimbuří, Paličník a Tišina z roku 1960.

Tento komplex smíšených, převážně bukových lesů zahrnuje nejcennější lesní porosty Jizerských hor, je genovou bankou původních dřevin pro obnovu jizerskohorských lesů, poškozených v minulosti imisemi i nevhodným lesním hospodařením. Z dřevin se zde vyskytují: buk lesní a javor klen, jedle bělokorá, jilm horský, jasan ztepilý, dub zimní, lípa srdčitá a velkolistá a javor mléč.

V lesích se nachází řada chráněných rostlin a živočichů. Mezi významné chráněné rostliny rezervace patří podbělice alpská, čípek objímavý a lilie zlatohlavá. Z ptáků zde hnízdí: výr velký, včelojed lesní, čáp černý, lejsek malý a sokol stěhovavý.

Oblast je turisticky velmi atraktivní, je zde množství skal, jako je Zvon, Divá Máří, Nos a Zahradní stěna. Jsou zde vyhlídky Frýdlantské cimbuří, Ořešník, Poledník a Krásná Máří.

Externí odkazy