V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Karel Diepold

Z Multimediaexpo.cz

Karel Diepold (2013)

Karel Diepold (* 1. června 1961, Liberec, † 22. června 2020) byl český písničkář a člen volného sdružení Osamělí písničkáři.

Život a dílo

Písně začal skládat během studií na elektrotechnické fakultě ČVUT v Poděbradech, sám uvedl, že byl „hodně ovlivněn tvorbou Oldřicha Janoty“.[1] Poprvé koncertoval jako host pořadu divadelníka Ivana Vyskočila na strahovské koleji. Od roku 1983 se účastnil písničkářských festivalů (Folkový kolotoč, Folkové velikonoce, Folková Lipnice) a koncertoval ve vysokoškolských klubech (v Praze Klub 001 Strahov, v Brně Topas club, K-klub) většinou v duu s houslistou Ladislavem Vokatým nebo spolu s ním v triu s klávesistou Petrem Freundem. Později se spřátelil a společně koncertoval mj. s Petrem Lutkou, Dagmar Andrtovou-Voňkovou, Vladimírem Mertou, Karlem Plíhalem nebo Zuzanou Navarovou. V anketě československých vysokoškolských klubů o nejpopulárnější písničkáře se v letech 1983–1986 umisťoval v první desítce. V roce 1988 Panton vydal jeho píseň „Stařečku malíři“ na vinylové EP kompilaci Drobné skladby mistrů; podmínkou zařazení byla délka skladby do jedné minuty.

Po promoci elektroinženýrem pracoval nejprve v Rozvodných závodech, od roku 1989 byl projektantem elektronických zabezpečovacích systémů. Věnoval se také poradenství v homeopatii. V roce 2001 se z rodného Liberce přestěhoval do Českého ráje. Dále hrál sólově s kytarou, v Experimentálním studiu v Liberci měl vlastní recitál, v jehož druhé polovině uváděl své hosty, písničkáře a kulturní osobnosti. Každoročně koncertoval v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Neratově v Orlických horách, kde se také nechal ve svých třiceti třech letech pokřtít. Od roku 2002 pravidelně vystupoval v Praze v rámci projektu písničkáře Jana Buriana – volného sdružení Osamělí písničkáři, zejména v malostranském Divadle Na Prádle a v břevnovském klubu Kaštan.

V roce 2000 účinkoval v televizním hudebním pořadu Karel Plíhal, Karel Diepold a skupina Cymbelín v laskavém muzicírování plném poezie i humoru v rámci cyklu Sešli se... ostravského studia České televize v režii J. Procházky.[2] V roce 2007 byla jeho skladba „Křížek na poli“ zařazena na kompilační CD 50 miniatur producenta Zdeňka Vřešťála.[3] Na kompilačním CD Osamělí písničkáři: Turniketem do ráje (Galén 2015) je ještě Koleda, třetí a poslední písnička, kterou Karel Diepold za svého života publikoval na hudebním nosiči.

Nejznámějším Diepoldovým dílem se stala píseň „Metoděj“, k níž ho inspiroval Petr Lutka v roce 1985, kdy uplynulo 1100 let od úmrtí věrozvěsta svatého Metoděje. Kromě sólové tvorby spolupracoval na nahrávkách například s Karlem Plíhalem nebo Zuzanou Navarovou. Jeho humorný song „Žalozpěv předsedy JZD Zdar“ zpíval Wabi Daněk. Stal se také autorem českých textů k písním Toma Waitse „Shiver me timbers“ (Dnes opouštím přístav) a „Soldier's things“ (Vojákovy věci) z repertoáru Jana Spáleného. Diepoldova tvorba nikdy nevyšla na souborném CD; místo toho své písně fanouškům na požádání sám zdarma vypaloval.

Reference

  1. Karel Diepold a jeho písničky inspirované vírou. Rozhlas.cz [online]. 2011-06-11 [cit. 2020-06-27]. Dostupné online.  
  2. Karel Plíhal, Karel Diepold a skupina Cymbelín v laskavém muzicírování plném poezie i humoru (2000). Režie J. Procházka
  3. RIEDEL, Jaroslav. Drobnosti mistrů i amatérů. Lidovky.cz [online]. 2007-10-10 [cit. 2020-06-28]. Dostupné online.  

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Karel Diepold