Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Kostel Narození Panny Marie (Michle)
Z Multimediaexpo.cz
Římskokatolický kostel Narození Panny Marie v Praze-Michli je barokní kostel, postavený jako kaple Panny Marie Pomocné a Čtrnácti svatých pomocníků v roce 1724. Poblíž kostela je postavena fara. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]
Obsah |
Historie
Roku 1724 nechal Neumann z Puchholtze vystavět kapli „ku cti Panny Marie Pomocné a čtrnácti sv. pomocníkům“, který se později stal kostelem. Roku 1857 byla při tomto kostele zřízena michelská farnost. Kostelík o půdorysu nepravidelného osmiúhelníka s dvěma obdélníkovými přístavky má barokní štíty a oltáře.
V tomto kostelíku se dochovalo jedno z nejvýznamnějších děl gotického sochařství z počátku vlády Karla IV. Michelská madona známá též jako Madona z Michle, která je v současnosti umístěna ve sbírkách Národní galerie pod inventárním číslem P 701[2].
Současnost
Kostel tvoří farnost dohromady s kostelem svatého Františka z Assisi v Krči, administrátorem je zde Antonín Lukeš, MId. V letech 1996–2011 zde působil kněz Alberto Giralda Cid.
Od poloviny 90. let 20. století je kostel obklopen výškovými budovami kvůli budovanému BB Centru v lokalitě Brumlovky. V kostele se proto každou středu koná ranní mše pro zaměstnance zde sídlících firem.
Provoz po nedokonale řešené silnici v těsné blízkosti kostela způsobil poškození obvodových zdí, tudíž muselo dojít v roce 2000 k rekonstrukci.[3] Navzdory této rekonstrukci a upravení ulice Baarovy však problémy s prasklinami ve zdích zůstávají.
Fotogalerie
Související články
Reference
- ↑ Monumnet.npu.cz, [cit. 2011-09-24]. Dostupné online.
- ↑ Katalogová stránka Národní galerie Michelské madony
- ↑ http://www.zastarouprahu.cz/ruzne/michle.htm
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |