Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Kysucká vrchovina
Z Multimediaexpo.cz
Kysucká vrchovina je pohoří na Slovensku. Hraničí na západě s pohořím Javorníky, na severovýchodě postupně přechází v Oravské Beskydy, na východě ji ohraničují pohoří Malá Fatra a na jihu Strážovské vrchy.
Charakteristika
Kysucká vrchovina je rozlehlý vrchovinný masiv, kde se střídají kopce s hlubokými údolími. Nadmořská výška se postupně zvyšuje směrem k severovýchodu. Tato nejvýše položená část sa nazývá Kysucké Beskydy. Nejvyšším vrcholem je Veľká Rača (1 236 m n.m. m), další vrcholy jsou Orol (1 118 m n.m.), Javorina (1 117,6 m n.m. m), Kýčerka (1 050 m), Kýčera (1005 m n.m.) Ľadonhora (999 m n.m.), Malý Príslop (985 m n.m.) a Senkov (980 m n.m.). Oblast Kysucké vrchoviny je více než z poloviny porostlá převážně jehličnatými lesy, z listnatých porostů je zde vě větší míře zastoupen pouze buk. Hlavním vodním tokem této oblasti je řeka Kysuca a její přítoky. Podnebí řadí Kysuckou vrchovinu mezi chladné oblasti s průměrnými teplotami v zimním období -3 až –7 °C, v letních měsících 12 až 16 °C, počet dní se sněhovou pokrývkou činí 120 – 160 a počet letních dní 10 – 30.
Chránené území
V této oblasti lze nalézt četné druhy chráněných rostlín, živočichů i přírodních útvarů a nalezišť. Není proto divu, že více jak 50 % plochy teto oblasti patří do Chráněné krajinné oblasti Kysuce. Ta byla vyhlášena v roce 1984 s celkovou rozloho 655 kilometrů čtverečních. Jeji součástí jsou početné přírodní rezervace a chráněné přírodní výtvory. K nejvyhledávanějším patří Klokočovské skálie, Veľká Rača a Kysucká brána.
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |